czwartek, 3 kwietnia, 2025

Trzydzieści lat niepodległej Białorusi w najnowszym numerze Biuletynu Historii Pogranicza

Kim są Białorusini? Jak ewoluował współczesny system polityczny Białorusi? I dlaczego zdaniem prezydenta Aleksandra Łukaszenki, za falę masowych protestów z września 2020 roku odpowiadają przedstawiciele pokolenia „ajtiszników”. O tych i innych zagadnieniach można przeczytać w najnowszym, specjalnym numerze Biuletynu Historii Pogranicza.

W 21.,  specjalnym numerze „Biuletynu Historii Pogranicza”, ukazującym się w języku polskim i angielskim, zaprezentowano studia dotyczące procesów zachodzących na Białorusi w ostatnich trzydziestu latach. Są one związane z najnowszą i najsilniejszą, jak do tej pory, falą buntu społecznego, który wybuchł po kolejnych wyborach prezydenckich z  2020 r., ponownie „wygranych” przez Aleksandra Łukaszenkę.

W numerze znajdziemy artykuły najwybitniejszych polskich badaczy najnowszych dziejów Republiki Białoruś z ośrodków naukowych z całego kraju: prof. dr. hab. Zdzisława Juliana Winnickiego (Uniwersytet Wrocławski), prof. dr. hab. Olega Łatyszonka (Uniwersytet w Białymstoku), dr. hab. Arkadiusza Czwołka (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu), prof. dr. hab. Wojciecha Śleszyńskiego (Muzeum Pamięci Sybiru/Uniwersytet w Białymstoku), prof. dr. hab. Ryszarda Radzika (Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej), prof. dr. hab. Eugeniusza Mironowicza (Uniwersytet w Białymstoku) i dr. Jana Jerzego Milewskiego (Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Białymstoku).


Biuletyn powstał przeszło dwadzieścia lat temu jako pismo poświęcone dziejom historycznego obszaru Wielkiego Księstwa Litewskiego. Od początku stanowił forum, na którym prezentowane były najnowsze badania z tego zakresu, a historycy z trzech sąsiednich państw prowadzili tu naukową dyskusję. Ponieważ cele te były zbieżne z ambicjami naukowymi Muzeum Pamięci Sybiru (główną częścią misji muzeum jest bowiem odkrywanie i upowszechnianie wiedzy związanej z tematyką deportacji i losów Polaków w Związku Sowieckim oraz warunków życia społeczności polskiej na dawnych ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej), postanowiło ono włączyć się w jego redagowanie, tworząc odtąd płaszczyznę wymiany myśli i konsultacji otwartą dla krajowego i zagranicznego środowiska nie tylko historyków, ale także muzealników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...

Martwa natura

Wielokrotnie nagradzana, przetłumaczona na siedemnaście języków, poruszają...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...