środa, 22 stycznia, 2025

Tu malował ostatni raz…

W Auvers-sur-Oise odbyła się uroczysta prezentacja miejsca, w którym 130 lat temu, na krótko przed swoim samobójstwem, Vincent van Gogh namalował swoje ostatnie arcydzieło – „Korzenie drzew”. 

W uroczystości wzięli udział m.in. Emilie Gordenker, dyrektor generalna Muzeum Van Gogha w Amsterdamie i Willem van Gogh, prawnuk brata Vincenta, Theo.

Odkrycia dokładnego miejsca, w którym Vincent van Gogh namalował swoje ostatnie dzieło „Korzenie drzew”, dokonał Wouter van der Veen, dyrektor naukowy Institut van Gogh (Auvers-sur-Oise). Van der Veen znalazł pocztówkę z lat 1900–1910, na której przedstawiono pnie drzew i korzenie rosnące na zboczu wzgórza. Opisał i udokumentował swoje odkrycie w książce „Attacked at the Roots”, napisanej specjalnie na tę okazję. 

Van der Veen niemal natychmiast przekazał swoje odkrycie Louisowi van Tilborghowi i Teio Meedendorpowi, badaczom z Muzeum Van Gogha. Konsultowano się także z dendrologiem Bertem Maesem, specjalizującym się w roślinności historycznej. Na podstawie analizy zwyczajów Van Gogha oraz analizy porównawczej obrazu, kartki pocztowej i obecnego stanu zbocza, eksperci doszli do wniosku, że jest „wysoce prawdopodobne”, że została zidentyfikowana właściwa lokalizacja.

Każdy element tego tajemniczego obrazu można wyjaśnić obserwując pocztówkę i lokalizację: kształt zbocza, korzenie, ich wzajemne relacje, skład ziemi i obecność stromej wapiennej ściany. Miejsce jest również zgodne z nawykiem Van Gogha do malowania motywów z jego najbliższego otoczenia. Światło słoneczne namalowane przez Van Gogha wskazuje, że ostatnie pociągnięcia pędzlem zostały namalowane późnym  popołudniem, co dostarcza więcej informacji o przebiegu tego dramatycznego dnia, który zakończył się jego samobójstwem

mówi Wouter van der Veen, dyrektor naukowy Instytutu van Gogha.

Naszym zdaniem lokalizacja wskazana przez Van der Veena jest wysoce prawdopodobna i jest to niezwykłe odkrycie. Obraz na pocztówce wykazuje bardzo wyraźne podobieństwo do kształtu korzeni na obrazie Van Gogha. To, że jest to jego ostatnia grafika, czyni go tym bardziej wyjątkowym, a nawet dramatycznym. Obszar ten został już udokumentowany przez Van Gogha na innych obrazach. Musiał często przechodzić obok tego miejsca, udając się na pola rozciągające się za zamkiem Auvers, gdzie malował kilka razy w ciągu ostatniego tygodnia swojego życia i gdzie odebrał sobie życie

dodaje Teio Meedendorp z Muzeum Van Gogha.

W maju 2020 roku, po zniesieniu blokady Covid-19 we Francji, Wouter van der Veen mógł udać się na miejsce, aby zweryfikować swoją teorię kilka miesięcy po pierwszym odkryciu. Miejsce to znajduje się 150 metrów od Auberge Ravoux, zajazdu w Auvers-sur-Oise, w którym Van Gogh spędził ostatnie 70 dni swojego życia. Co ciekawe, największy pień drzewa z ostatniego motywu malarza jest tu nadal obecny…

Aby zabezpieczyć teren i umożliwić zwiedzanie go, Instytut van Gogha we współpracy z lokalnymi władzami zadbał o osłonięcie go drewnianą konstrukcją ochronną. Od dziś ci, którzy odwiedzą Auvers, aby podążać śladami Van Gogha, dodadzą do swojej podróży kolejne wzruszające doświadczenie: mogą stanąć dokładnie w miejscu, w którym pędzel Van Gogha ostatni raz dotknął płótna.

Obraz „Korzenie drzew” znajduje się w zbiorach Muzeum Van Gogha w Amsterdamie.

1. „Korzenie drzew” Vincent Van Gogh, Kolekcja: Muzeum Van Gogha (Fundacja Vincenta van Gogha)

2. Pocztówka „Rue Daubigny, Auvers-sur-Oise” z obrazem „Korzenie drzew” (1890) autorstwa Van Gogha, © Arthénon

3. Pocztówka „Rue Daubigny, Auvers-sur-Oise”, na której rozpoznano obraz Van Gogha „Korzenie drzew” (1890) autorstwa Van Gogha, 1900-1910, © arthénon

4. Schematyczne przedstawienie możliwej pozycji Vincenta van Gogha w stosunku do zbocza wzgórza w Auvers-sur-Oise, kiedy malował obraz „Korzenie drzew” (1890), © arthénon

5. Stan zbocza w Auvers-sur-Oise w czerwcu 2020 r., © arthénon

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...