niedziela, 22 grudnia, 2024

Udany rok PME w Warszawie

To był wyjątkowy rok dla Państwowego Muzeum Etnograficznego, pełen wyzwań i zmian.

Liczby mówią same za siebie:

  • muzeum odwiedziło w ubiegłym roku 42 837 osób
  • odbyło się w nim ponad 60 wydarzeń (online i stacjonarnie) oraz 295 lekcji edukacyjnych, w których wzięło udział 5082 dzieci
  • wirtualnie zajrzało do muzeum 454 501 osób
  • facebook’owy profil obserwuje ponad 31 500 osób, konto na Instagramie – ponad 9 300 osób, a na muzealny kanał na YouTube zagląda 6 530 osób
  • muzealny newsletter trafia do 3498 czytelników 
  • PME nagrało 27 podcastów, a materiały na Spotify odsłuchano 3294 razy
  • muzealna biblioteka wzbogaciła się o 607 woluminów.

Od stycznia 2021 roku dyrektorem PME jest Robert Zydel. W trakcie minionych 12 miesięcy w muzeum otwarto 5 wystaw czasowych: Nikifor. Malarz nad malarzami”, „Fotogawęda. Ze zbiorów Mieczysława Cholewy”, „To tu, to tam”, „Wycinanki Kurpiowskie”, „Nad Wisłą na Urzeczu” – wystawa mobilna w Konstancińskim Domu Kultury. Odwiedzający mogli również zobaczyć 5 innych wystaw czasowych: „Równorodność. Kolekcja Tomasza Armady”, „Ikony – wystawa grupy panGenerator”, „Alebrijes. Meksyk tworzony w Polsce”, „Nad Wisłą na Urzeczu”, „Tak daleko, a tak blisko”, oraz 5 wystaw stałychAfrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi”, „Porządek rzeczy”, „Biblia Pauperum”, „Czas świętowania” oraz „Galeria Koreańska”. Od 2021 roku muzealne wystawy można zwiedzać w towarzystwie zwierząt domowych.

Muzealna działalność została w pełni doceniona: PME otrzymało wyróżnienie w konkursie na wydarzenie muzealne roku Sybilla za projekt Rzeczy Kultowe oraz trzecie miejsce w konkursie „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” w kategorii „Najlepszy projekt edukacyjny” za projekt „7 spotkań, 7 historii”.

Minione 12 miesięcy w PME to także dwa wyjątkowe projekty: „Teren. Re-wizyty” oraz „Dzieciństwo”. Efektem drugiego z nich jest bogato ilustrowany katalog „Dzieciństwo”, który liczy aż 600 stron i w przekrojowy sposób prezentuje muzealia oraz archiwalia z terenu Polski ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. W katalogu prezentowane są wszystkie obiekty związane z okresem dzieciństwa ze zbiorów Muzeum: zabawki, ubrania, meble i sprzęty a także dzieła sztuki i fotografie. Jest obszernym kompendium wiedzy o etnografii dzieciństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...