poniedziałek, 23 grudnia, 2024

„Ulica 3 Maja w Rzeszowie” – nie tylko dla archeologów

Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego przekazała do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wydaną wspólnie z Uniwersytetem Rzeszowskim publikację pt. „Ulica 3 Maja w Rzeszowie”. Podtytułem książki są hasła: archeologia, historia, archeometria, kafle piecowe, antropologia, radiologia, odontologia, katalog, które jednocześnie ilustrują zawartość publikacji. Pod każdym hasłem zawarty jest osobny artykuł. Redakcji całości podjęli się Joanna Rogóż i Hubert Mącik pod kierunkiem Joanny Berdowskiej.

Książka jest pokłosiem badań archeologicznych prowadzonych przez Fundację w czasie remontu ul. 3 Maja wykonanego w 2017 r. Dzięki zaangażowaniu specjalisty z WUOZ i profesjonalnego działania Fundacji udało się w ramach trwającej inwestycji przeprowadzić nadzór archeologiczny, a tam gdzie było to uzasadnione badania archeologiczne. Ich efektem było m.in. odkrycie pochówków przy wieży farnej. odkrycie historycznych nawierzchni ulicy oraz wielu zabytków ruchomych.
Różnorodność odkrytego „materiału” spowodowała konieczność szerszego spojrzenia na całe zagadnienie, które poskutkowało zaproszeniem do zespołu archeologów ekspertów z różnych dziedzin. Antropologa, historyka sztuki, specjalistów z zakresu inżynierii materiałowej czy medycyny. Ich ustalenia zostały zaprezentowane w prezentowanej publikacji.

Książka charakteryzuje się bogatą warstwą ilustracyjną oraz – subiektywnie oceniając – ładną szatą graficzną. Oprócz faktów zawiera wiele cennych informacji. Atutem jest przystępny sposób pisania, zrozumiały dla wszystkich, którzy na co dzień nie zajmują się zawodowo wymienionymi dyscyplinami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...