czwartek, 24 kwietnia, 2025

Unikatowa strzelba hr. Krasińskiego w zbiorach MHP

Unikatowa strzelba myśliwska hrabiego Wincentego Krasińskiego, utracona z polskich zbiorów w czasie II wojny światowej i odzyskana w maju br. dzięki działaniom restytucyjnym prowadzonym przez resort kultury, została przekazana do zbiorów Muzeum Historii Polski.

Strzelba to bogato zdobiona broń myśliwska wykonana na początku XIX wieku w warsztacie słynnego francuskiego rusznikarza Jeana Lepage’a.

– Dzisiaj kolejna polska strata wojenna wraca do Ojczyzny. Bardzo piękna, wyjątkowa strzelba myśliwska hrabiego Wincentego Krasińskiego, która została podarowana hrabiemu przez Napoleona Bonaparte. Odnaleziona została w muzeum w Cleveland. Ta strzelba przed wojną należała do zbrojowni w Muzeum Ordynacji Krasińskich w Warszawie, w tym miejscu bardzo charakterystycznym dla polskich strat wojennych. To była największa przedwojenna zbrojownia i jedna z największych przedwojennych bibliotek. Zbiory Muzeum zostały przez Niemców zagrabione. Biblioteka została spalona w sposób celowy, żeby Polska przestała istnieć. To spopielenie Biblioteki Krasińskich jest jednym z najbardziej smutnych momentów, jeżeli chodzi o polskie starty wojenne w kulturze – powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas prezentacji odzyskanej strzelby.

Ambasador Marek Brzeziński podkreślił, że historia zabytku, który został odnaleziony w muzeum sztuki w Cleveland, w Ohio, to także zasługa FBI, gdzie działa specjalna komórka zajmująca się poszukiwaniem skradzionych dzieł sztuki.

– Jeżeli jakieś dzieło sztuki, jakiś cenny obiekt zostanie skradziony, FBI poruszy każdy kamień, będzie podążała każdym tropem, zbada każdy dowód, aż znajdziemy to, czego szukamy i zwrócimy prawowitym właścicielom. Fakt, że strzelba wróciła do Polski to dowód na niebywałą siłę partnerstwa pomiędzy naszymi krajami – USA i Polską – stwierdził Brzeziński.

Jak mówił dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podczas uroczystości:

– Muzeum wzbogaciło się o cenną pamiątkę narodową, która znajdzie się na wystawie stałej MHP w galerii Pod Zaborami. Najwłaściwszym miejscem prezentacji strzelby będzie przestrzeń, która gromadzi obiekty będące nośnikami idei niepodległościowej.

Strzelba była częścią kolekcji militariów gromadzonej przez hr. Wincentego Krasińskiego, a następnie przez kolejne pokolenia Krasińskich. Zbiory te, wraz z kolekcją obrazów i rzemiosła artystycznego, stały się podstawą kolekcji Muzeum Ordynacji Krasińskich w Warszawie. Zbrojownia, której zasadniczy zrąb powstał dzięki pasji kolekcjonerskiej hr. Wincentego Krasińskiego, w czasach swojej świetności stanowiła największy zbiór militariów na ziemiach polskich. Zgodnie z drukowanym inwentarzem z 1909 r. w zbrojowni znajdowało się 791 obiektów, wśród nich trzy egzemplarze broni wykonanej przez paryski warsztat Jeana Lepage’a. Strzelba myśliwska hrabiego Wincentego Krasińskiego była unikatem w kolekcji Muzeum Ordynacji Krasińskich ze względu na swoje wyjątkowe walory dekoracyjne.

Niemcy w czasie II wojny światowej celowo i świadomie niszczyli gmach Biblioteki i Muzeum Ordynacji Krasińskich w Warszawie oraz przeważającą część przechowywanych tam zbiorów. Część muzealiów trafiła do Muzeum Miasta Warszawy (Museum der Stadt Warschau), utworzonego decyzją niemieckiego okupanta z połączenia Muzeum Narodowego i Muzeum Wojska. Niemcy potraktowali gmach Muzeum Narodowego w Warszawie jako wielką składnicę skonfiskowanych dzieł sztuki, wśród których były także militaria ze zbrojowni Muzeum Ordynacji Krasińskich w Warszawie, w tym strzelba z kolekcji hr. Wincentego Krasińskiego. Przechowywali je w gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie aż do powstania warszawskiego w 1944 r. Następnie niektóre obiekty ze Zbrojowni Muzeum Ordynacji Krasińskich wraz ze zrabowanymi eksponatami z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie okupanci zapakowali do skrzyń i wywieźli do Niemiec.

W ostatnich dniach II wojny światowej, w końcu kwietnia 1945 r., żołnierze amerykańscy natrafili nieopodal Chemnitz w Saksonii na dziewiętnaście z tych skrzyń. Odnalezione muzealia zostały zabezpieczone i przekazane wojskowym władzom polskim na zachodzie Europy. To, co udało się odnaleźć w radzieckiej strefie okupacyjnej, przewieziono do Warszawy, a obiekty te (często zdekompletowane) znajdują się obecnie w Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowym w Warszawie. Strzelby myśliwskiej ofiarowanej przez Napoleona hrabiemu Wincentemu Krasińskiemu wówczas nie odnaleziono.

Strzelbę zidentyfikował w 2020 r. w repozytorium amerykańskiego muzeum Mariusz Pilus, prezes fundacji Communi Hereditate i badacz współpracujący z Departamentem Restytucji Dóbr Kultury MKiDN. Została ona zakupiona do zbiorów muzeum w 1966 roku. Zgromadzona przez pracowników Departamentu Restytucji Dóbr Kultury MKiDN dokumentacja i bardzo dobra współpraca z The Cleveland Museum of Art umożliwiły odzyskanie tego wyjątkowego dla polskiej historii obiektu. Strzelba – ze względu na swoją wyjątkową wartość historyczną – wzbogaci zbiory Muzeum Historii Polski, którego stała siedziba powstaje na warszawskiej Cytadeli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...