poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Urodzinowy weekend Muzeum Narodowego w Warszawie

W nadchodzący weekend 21–22 maja MNW będzie świętować Jubileusz 160-lecia istnienia. Wśród atrakcji m.in. bezpłatne zwiedzanie wszystkich wystaw, w tym nowo otwartych: „Chagall”, „Stan rzeczy” i „CYRK”, spotkania z opiekunami zbiorów w galeriach stałych, spacery miejskie oraz dwa koncerty w wykonaniu Warszawskiego Combo Tanecznego i zespołu Jerz Igor.

Wystawy i galerie stałe

Rocznica powstania MNW przypada na 20 maja. Cały nadchodzący urodzinowy weekend będzie okazją do wspólnego świętowania. Zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania nowo otwartych wystaw czasowych w Gmachu Głównym MNW oraz w Muzeum Rzeźby w Królikarni. Na ekspozycji „Chagall” prezentujemy najnowsze nabytki w kolekcji Muzeum – 14 kolorowych prac Marca Chagalla. To ich pierwsza i ze względu na surowe wymogi konserwatorskie w najbliższym czasie jedyna prezentacja w MNW. Wystawa „Stan rzeczy” opowiada o trwaniu i przemijaniu – przedmiotów codziennego użytku, codziennych nawyków i zwyczajów. „CYRK” w Królikarni wprowadza do oszałamiającego świata cyrkowej rozrywki i proponuje refleksję nad jej historią.

Zapraszamy także do bezpłatnego odwiedzenia wszystkich galerii stałych w Gmachu Głównym.

Sobotnie spotkania z opiekunami zbiorów

O historii i różnorodności kolekcji Muzeum opowiedzą kustosze w Galerii Sztuki Starożytnej, Galerii Faras, Galerii Sztuki Średniowiecznej, Galerii Sztuki Dawnej, Galerii Sztuki XIX Wieku, Galerii Wzornictwa Polskiego, a także w Zbiorach Sztuki Orientalnej, Bibliotece i Archiwum. Na spotkania z opiekunami zbiorów, połączone z oprowadzaniem zapraszamy w sobotę 21 maja w Gmachu Głównym MNW, o godz. 11.00, 13.00 i 15.00. Bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie Muzeum, liczba miejsc ograniczona.

Warszawskie Combo Taneczne

W sobotę 21 maja o godz. 19.00 zagra Warszawskie Combo Taneczne. Wystąpią: Anna Bojara (piła), Jan Emil Młynarski (śpiew, bandżola), Piotr Zabrodzki (bandżola), Karol Szczubełek (gitara), Wojtek Traczyk (kontrabas), Tomasz Duda (saksofon) oraz Maurycy Idzikowski (trąbka, saxhorn). W czasie koncertu dostępna będzie pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących. Wstęp wolny.

Spacery miejskie

W sobotę i niedzielę o godz. 16.00 zapraszamy na piesze wędrówki po Warszawie razem z muzealnymi edukatorami. Przygotowano dwa spacery tematyczne.

„Warszawski klasyk – o recepcji antyku w architekturze Warszawy” wyruszy z dziedzińca Pałacu pod Blachą (plac Zamkowy 2).

Uczestnicy spaceru „Dom dla sztuki – siedziby Muzeum Narodowego w Warszawie” spotkają się przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 26/28). Do udziału uprawnia bezpłatny bilet, który można pobrać online lub w kasie MNW.

Jerz Igor dla rodzin z dziećmi

W niedzielę 22 maja o godz. 13.00 zapraszamy rodziny z dziećmi na koncert zespołu Jerz Igor. Wstęp jest bezpłatny.

Jerzy Rogiewicz i Igor Nikiforow, wspólnie tworzą muzykę od 2014 roku. Ich pierwszą płytą był zbiór kołysanek dla Tadzika, mającego się wkrótce urodzić syna Jerzego. Tym razem zespół wykona utwory ze swojego ostatniego albumu „Wyspa” (2020). Zagrają w składzie: Igor Nikiforow (śpiew, gitary, perkusja), Jerzy Rogiewicz (śpiew, klawisze), Karolina Rec (wiolonczela, śpiew), Tomasz Duda (flet, saksofon barytonowy, klarnet basowy), Maurycy Idzikowski (trąbka), Tomasz Dworakowski (puzon), Jakub Czubak (gitara basowa) i Julian Horodyski (zestaw perkusyjny). W czasie koncertu dostępna będzie pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących. Dzieci zapraszamy także do odwiedzenia kolorowej przestrzeni edukacyjnej na pierwszym piętrze Muzeum. Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej Muzeum.

Tradycja i przyszłość

Przed 160 laty, 20 maja 1862 roku w Warszawie powołano do istnienia Muzeum Sztuk Pięknych. Było to przedsięwzięcie o ogromnym znaczeniu dla polskiej kultury. Tym ważniejsze, że ziemie polskie znajdowały się w tym czasie pod zaborami i brakowało mecenatu państwowego. Zarówno Muzeum, jak i powstałe dwa lata wcześniej Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych stawiały sobie za cel opiekę nad artystami oraz kolekcjonowanie, wystawianie i przechowywanie dzieł sztuki. MNW jest spadkobiercą tej tradycji. Zbiory Muzeum, rozwijane od chwili powstania instytucji, liczą dziś przeszło 830 tysięcy obiektów. Obecna siedziba, monumentalny gmach projektu Tadeusza Tołwińskiego w Alejach Jerozolimskich 3, została otwarta w 1938 roku.

W jubileuszowym 2022 roku rozpoczęliśmy wyczekiwany przez dziesięciolecia proces rozbudowy. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosiliśmy konkurs na opracowanie koncepcji Nowego Pawilonu MNW – Centrum Konserwatorsko-Magazynowego.

Współpraca z mecenasami i partnerami

Zabytkowe budynki i bezcenna kolekcja MNW wymagają szczególnej opieki. Codzienna działalność Muzeum – wystawiennicza, edukacyjna i kulturalna, jest możliwa dzięki wsparciu naszych mecenasów i partnerów. Obecnie udzielają go: PKN Orlen, PGE Polska Grupa Energetyczna, Totalizator Sportowy, TZF Polfa i PKP Intercity. Nieocenioną pomoc stanowi także praca Stowarzyszenia Przyjaciele MNW. Firmy i organizacje wspierające Muzeum wpisują się w
bogatą tradycję europejskiego mecenatu.

Obchody Jubileuszu 160-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie wspiera Patron Roku Jubileuszowego PGE Polska Grupa Energetyczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...