W nowo utworzonym portalu internetowym Museum für Naturkunde Berlin na miłośników przyrody czekają nagrania dźwiękowe odgłosów zwierząt.
Stale rosnąca kolekcja muzeum zawiera ponad 30 milionów obiektów. Były one zbierane i badane w różnym czasie, co oznacza, że dokumentacja związana z poszczególnymi obiektami może się znacznie różnić.
Śpiew modraszki czy rudzika może być znany większości miłośników przyrody. Ale jak brzmi krzyk tukana rybackiego, jęk pantery mglistej lub ryk wilka grzywiastego? Tierstimmenarchiv berlińskiego Muzeum Historii Naturalnej jest jednym z najstarszych i najbardziej obszernych katalogów zawierających dźwięki zwierząt. Jednocześnie jest to bardzo przydatne i skuteczne narzędzie do badań nad bioróżnorodnością. Dzięki temu, że stale się rozwija, idealnie nadaje się jako zbiór danych cyfrowych – zarówno do badań interdyscyplinarnych, jak i do przekazywania wiedzy szerokiej gamie grup docelowych.
Muzealne archiwum zwierzęcych głosów jest publicznie dostępne od wielu lat, ale wybrane nagrania są teraz udostępnione również za pośrednictwem nowo powstałego internetowego portalu Museum für Naturkunde Berlin. Przyjazny dla użytkownika interfejs umożliwia użytkownikom m.in. wyświetlanie na mapie świata miejsc, w których zostały nagrane głosy poszczególnych zwierząt. Oprócz dźwięków portal zawiera także treści dotyczące owadów oraz kolekcji mineralogiczno-geologicznej, a także szereg danych specjalistycznych. Obecna, zawierająca ponad 40 000 wpisów wersja testowa, będzie stopniowo rozbudowywana.