W 100. rocznicę muzealnictwa w Słupsku oraz 85. rocznicę śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku we współpracy z Instytutem Witkacego w Warszawie i redakcją pisma „Witkacy!” organizuje VII Międzynarodową Konferencję Witkacologiczną „Witkacy – nowe wyzwania”.
Konferencja odbędzie się w dniach 26-28 września 2024 roku w Białym Spichlerzu w sali wernisażowej im. Barbary Zielińskiej. Załączony program zawiera szczegóły wydarzenia (może ulec drobnym zmianom).
Organizowana w pięcioletnim cyklu konferencja jest okazją do prezentacji aktualnych wyników badań prowadzonych w kraju i za granicą nad życiem i wszechstronną aktywnością twórczą Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz jej kontekstów. Na konferencji pojawią się wybitni witkacolodzy oraz badacze zgłębiający tematykę związaną z Witkacym. Będzie również niespodzianka.
Opiekun naukowy sesji: dr hab. Józef Tarnowski, prof. Uniwersytetu Gdańskiego
Tegoroczna sesja wypada w stulecie przełomowych wydarzeń w życiu Witkacego-artysty.
Pod koniec 1924 roku zerwał z malarstwem olejnym, by wkrótce potem założyć Firmę portretową „S.I. Witkiewicz”.
W Toruniu wystawił Wariata i zakonnicę (prapremiera miała tytuł Wariat i pielęgniarka) i ukończył dramat Matka.
Poznał swojego późniejszego długoletniego przyjaciela Teodora Białynickiego-Birulę i jego żonę Helenę – niezmiernie ważnych dla Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Ich zbiór dzieł malarskich Witkacego stanowi trzon naszej wspaniałej kolekcji, która w tym roku wzbogaciła się o kolejne dwa niezwykłe portrety.
W ciągu 5 lat od poprzedniej sesji wiele się w witkacologii wydarzyło: Bibliografia Stanisława Ignacego Witkiewicza zwieńczyła wydanie 25 tomów jego Dzieł zebranych. Powieść Nienasycenie ukazała się po białorusku, Pożegnanie jesieni po ukraińsku, a Narkotyki po angielsku. Po ponad trzydziestoletniej przerwie miały miejsce duże wystawy prezentujące wiele nieznanych prac – Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia w Muzeum Narodowym w Warszawie
oraz Witkacy + inspiracje w Muzeum Historii Katowic. Wpływ twórczości Witkacego skonfrontowany został z twórczością jego zakopiańskiego przyjaciela Edmunda Strążyskiego, pokazaną na wystawie w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Opublikowana została pierwsza monografia obejmująca wszystkie obszary aktywności twórczej – Witkacy. Drapieżny umysł. Wyszedł 15. już numer periodyku Witkacy! Ukazał się też zbiór esejów nestora witkacologii Janusza Deglera zatytułowany Obecność Witkacego, co stwarza okazję, by na tegorocznej sesji szczególnie podziękować Profesorowi
za Dzieła zebrane i za wszystko, co zrobił, aby świat poznał, docenił i zachwycił się naszym wielkim artystą.
Dramatyczne zmiany na świecie – wszechobecne kłamstwo doby Internetu, czyli współczesna Blaga, Sztuczna Inteligencja zastępująca artystów, pisarzy i redaktorów, język polityki zagłuszający język sztuki – potwierdzają aktualność myśli Witkacego.