niedziela, 22 grudnia, 2024

Warszawskie Konserwacje 2022: poznaj tajemnice odnowionych budynków

W jaki sposób witraże odzyskują kolory? Dlaczego powojenne sgraffito odpada ze ścian staromiejskich kamieniczek? I jak odzyskać postindustrialną atrakcyjność ceglanych budynków? Na te i inne pytania odpowiedzą konserwatorzy zabytków podczas tegorocznych „Warszawskich Konserwacji” – spacerów, które odbędą się w najbliższy weekend.

W sobotę, 23 kwietnia „Warszawskie Konserwacje ’22” otworzy przy ul. Brackiej 25 Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. Tego dnia będzie można posłuchać o historii witraży w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich, fasad kamienic w Śródmieściu Południowym z początku lat 30. XX wieku, a także o elewacji neogotyckiego kościoła Dzieciątka Jezus. 

Z kolei w niedzielę, 24 kwietnia miłośnicy warszawskich zabytków zwiedzą Nowe i Stare Miasto, gdzie poznają efekty remontów konserwatorskich kościoła sakramentek oraz kamienic przy Szerokim Dunaju. Następnie udadzą się na Pragę, gdzie obejrzą spektakularne wyniki prac na elewacji kamienicy z detalami w stylu art deco oraz budynku w kompleksie Konesera.

Przewodnikami podczas spacerów będą konserwatorzy zabytków, właściciele obiektów oraz pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Program Warszawskich Konserwacji 2022

Dzień I, sobota, 23 kwietnia

  • ul. Bracka 25, godz. 11.00-12.30,
  • ul. Wilcza 65, godz. 13.00-13.40,
  • ul. Koszykowa 79a, godz. 13.50-14.20,
  • ul. Lindleya 12, godz. 14.30-15.00.

Dzień II, niedziela, 24 kwietnia

  • Sakramentki, godz.11.00-11.45,
  • ul. Szeroki Dunaj 1/3 i 5, godz. 12.00-12.30,
  • ul. Floriańska 8, godz. 12.50-13.20,
  • ul. Ząbkowska 33, godz. 13.45-14.15.

„Warszawskie Konserwacje” to projekt Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Jego celem jest popularyzacja ochrony zabytków i historii Warszawy. Wiele z nich znajduje się w rękach prywatnych. Remonty muszą być przeprowadzane zgodnie z zasadami konserwatorskimi, są więc kosztowne, dlatego od wielu lat m.st. Warszawa partycypuje w tych wydatkach udzielając dotacji.

Podczas spacerów odbywających się w ramach „Warszawskich Konserwacji” miłośnicy historii mogą podziwiać efekty wykonanych prac, a także dowiedzieć się więcej o remontach, dylematach konserwatorskich czy zastosowanych technikach. Mają także możliwość wejścia do miejsc na co dzień niedostępnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...