niedziela, 22 grudnia, 2024

Warszawskie MSN poszukuje rzeczników i rzeczniczek dostępności

Jeśli jesteś samorzeczniczką/samorzecznikiem lub działasz na rzecz osób z niepełnosprawnościami i w spektrum autyzmu, zgłoś się do 3. edycji Stypendium im. Bogny Olszewskiej. To projekt dla osób, które widzą w sztuce nowoczesnej narzędzie do realizowania swoich idei.

Już po raz trzeci Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wraz z Fundacją Nieograniczona zapraszają do ubiegania się o Stypendium im. Bogny Olszewskiej. Jest ono skierowane do tych, którzy pragną oddać głos osobom z niepełnosprawnościami lub w spektrum autyzmu za pomocą sztuki. Tegoroczna edycja jest dedykowana szczególnie samorzeczniczkom i samorzecznikom.

– Szukamy środków wzmacniających głos osób dyskryminowanych. Mam na myśli przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami lub w spektrum autyzmu. Zauważyliśmy, że sztuka oferuje nam wiele przydatnych narzędzi. Stypendium przyznamy osobie, która pracuje na rzecz wymienionych środowisk i będzie chciała się do nas przyłączyć. Chętnie podejmiemy współpracę z samorzecznikiem lub samorzeczniczką – mówi Marta Przasnek, koordynatorka dostępności w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Kto może otrzymać Stypendium?

Wszyscy zainteresowani ułatwianiem dostępu do kultury osobom z niej wykluczonym. Mogą to być edukatorzy i edukatorki, koordynatorzy i koordynatorki dostępności, ludzie pracujący z osobami z niepełnosprawnościami lub w spektrum autyzmu. Ważne, aby kandydaci i kandydatki interesowali się sztuką nowoczesną. Ponadto, w projekcie mogą wziąć udział artyści i artystki, którzy chcą tworzyć sztukę dostępną dla różnych odbiorców i odbiorczyń. Rekrutacja otwarta jest dla osób z całej Polski. Warunkiem uczestnictwa jest wysłanie formularza przez stronę https://bit.ly/muzeumdostepne. Formularz jest dostępny od 20 września do 8 października 2021 roku.

– Bardzo się cieszę, że kilka lat temu wziąłem udział w Stypendium. Mogłem obserwować jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej i inne warszawskie instytucje wdrażają dostępność w czasach, w których zajmowali się tym tylko pasjonaci i pasjonatki. To doświadczenie pozwoliło mi zrozumieć, że chcę się tym zajmować profesjonalnie – opowiada Rafał Lis, uczestnik 1. edycji Stypendium.

W ramach 3. edycji Stypendium im. Bogny Olszewskiej wybrana zostanie jedna osoba wyłoniona w trakcie konkursu, którego jury składać się będzie z przedstawicieli i przedstawicielek instytucji partnerskich: Muzeum Narodowego w Warszawie, Fundacji Kultury Bez Barier, TR Warszawa, Teatru 21, Life on Wheelz, Stowarzyszenia „Z Siedzibą w Warszawie”.


Stypendium im. Bogny Olszewskiej jest organizowane od 2018 roku. Zostało powołane, aby upamiętniać pracownicę Muzeum, Bognę Olszewską. Inicjatywa ta jest inną formą zachowania pamięci o Bognie, która walczyła o prawa osób dyskryminowanych i wykluczonych. Projekt nie skupia się na przeszłości, nie chce stawiać pomników. Ma kontynuować i rozwijać misję przedwcześnie zmarłej aktywistki i feministki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...