piątek, 22 listopada, 2024

Warsztaty z animacji w Muzeum Kinematografii

W tym roku mija 200. rocznica pierwszej publikacji zbioru Ballad i romansów – dzieła Adama Mickiewicza, które zapoczątkowało polski romantyzm. W dniach 30 kwietnia – 1 maja Muzeum Kinematografii zaprasza Łodzian i gości odwiedzających miasto do upamiętnienia tego wydarzenia.

Zmieniamy muzeum w artystyczną przestrzeń działań twórczych. Słowa Adama Mickiewicza i film animowany. Wokół tych materii zbudujemy nietuzinkowe działanie artystyczne.

Naszą inspiracją jest utwór pochodzący z tomiku – Pani Twardowska. To przykład silnego impulsu myśli romantycznej, którego idee wpłynęły na wiele dziedzin sztuki, w tym film. Choć X muza nie była jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku obecna, to 200 lat później jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych form udostępniania arcydzieł literackich. Razem przyczyńmy się do popularności i ciągłości dziedzictwa artystycznego naszego narodowego wieszcza!


Co nas czeka?
  1. Miniwykład (5–7 minut) o historycznych okolicznościach powstania i publikacji Ballad i romansów Adama Mickiewicza oraz jej roli w kulturze polskiej kinematografii.
  2. Seans filmu animowanego Pani Twardowska (13 minut) z 1955 roku w reżyserii Lechosława Marszałka z oryginalnym tekstem ballady. Oprawą plastyczną tej pięknej malarskiej produkcji kierował Witold Giersz, jeden z nestorów i najważniejszych twórców filmu animowanego w Polsce w XX wieku.
  3. Warsztaty z animacji poklatkowej. Każdy z uczestników zostanie współtwórcą filmu animowanego inspirowanego balladą Pani Twardowska i będzie miał możliwość eksperymentowania z różnymi narzędziami, formami, tworzywem.
Kiedy?

Sobota, 30 kwietnia oraz niedziela, 1 maja, w godzinach 11–18.
Pojedyncze wydarzenie (wykład, seans filmowy, warsztaty) rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie (11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00).
Indywidualny minimalny czas udziału w warsztatach to 60 minut, maksymalny 240 minut.

Gdzie?

Siedziba Muzeum Kinematografii w Łodzi przy pl. Zwycięstwa 1. Spotykamy się o wybranej godzinie w sali kina Kinematograf mieszczącej się przy kasie muzeum.

Dla kogo?

Wydarzenie skierowane jest do pojedynczych osób, rodzin, grup znajomych i grup zorganizowanych. Zakładamy, że każdy może zostać twórcą!

Jaki jest koszt udziału?

Wydarzenie jest bezpłatne dla uczestników dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN oraz Miasta Łódź.

Jak się zgłosić do udziału?

Zapisy przyjmuje Dział Edukacji i Kultury Filmowej: 42 674 09 57 w. 151, e–mail: edukacja@kinomuzeum.pl oraz kasa muzeum 42 203 24 50, e-mail: rezerwacja@kinomuzeum.pl.
Po bezpłatne wejściówki na wybraną godzinę można również zgłaszać się do kasy muzeum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...