Czy Poznań może przetrwać bez rzeki? Jakie znaczenie miała Warta dla miasta i jego mieszkańców na przestrzeni ostatnich 200 lat? Co dzisiaj do nas mówi?
Rzeki są w nas. W wyobraźni tworzą obraz wody płynącej przez zielone tereny lub meandrującej między miejską zabudową. W dobie myślenia o zmianach, proponujemy spojrzeć na nie inaczej – poszukać niezmiennych cech i wyobrazić sobie nowe znaczenia na przyszłość. Zobaczyć, że Warta płynąca w tym miejscu od tysięcy lat, to konkretne byty, ich sprawczość, głos, marzenia i dziedzictwo.
W Galerii Śluza, w bezpośrednim otoczeniu Warty i Cybiny, prezentujemy opowieść o tym, co tworzy główną rzekę miasta. Przyglądamy się rzecznym osobliwościom: historycznym obiektom i współczesnym dziełom sztuki, które są dziedzictwem Warty. Wykorzystując wyobraźnię ekologiczną, historyczną i społeczną, przedstawiamy najnowsze dzieje rzeki Warty w Poznaniu. Dekady od XIX do XXI wieku nie oddają całej historii, ale mają kluczowe znaczenia dla zrozumienia współczesnej kondycji rzeki.
Mówi się, że historia jest nauczycielką życia. Ale jeszcze starszą i jeszcze bardziej doświadczoną nauczycielką jest natura. Rzeka przypomina o zmienności, o odnowie i trwałości. Woda może być naszym schronieniem. Chyba, że sama przestanie płynąć.
Zapraszamy na ćwiczenia z wyobraźni.
Przewodniczką jest rzeka.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 18 października o godz. 18:00.
Wydarzenie tłumaczone będzie na PJM.