czwartek, 15 maja, 2025

Warte poznania. Cyfrowe dziedzictwo rolnictwa polskiego w zbiorach Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie

W latach 2021 – 2022 Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zrealizowało zadanie pt.: Warte poznania. Cyfrowe dziedzictwo rolnictwa polskiego. Głównym jego celem było powstanie portalu prezentującego zdigitalizowane zbiory Muzeum.

Łącznie udostępniono ok. 1200 obiektów, ale w perspektywie kilku najbliższych lat będzie ich znacznie więcej. W założeniu, docelowo portal przyczynić się ma do spopularyzowania dorobku polskiego dziedzictwa rolniczego, w tym także do podniesienia kompetencji kulturowych i upowszechnienia wiedzy na temat rolnictwa w kraju, jak i poza jego granicami.

Portal zrealizowano w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Udostępniono opisy obiektów oraz artykuły dla osób z niepełnosprawnościami. Zamieszczono audiodeskrypcję 60 muzealiów i tłumaczenie 20 w Polskim Języku Migowym (PJM). Założeniem projektu od początku było zastosowanie odpowiednich standardów dostępności treści internetowych dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, zgodnych z wytycznymi Web Content Accessibility Guidelines 2.1 (WCAG 2.1) na poziomie AA.

Poza wizerunkami i opisami obiektów muzealnych na stronie można znaleźć także powiązane z nimi materiały edukacyjne w postaci gotowych scenariuszy lekcji, kart pracy, materiałów źródłowych pomocnych w nauczaniu, prezentacji multimedialnych i filmów, a także wiele ciekawych artykułów o charakterze popularnonaukowym. Zapraszamy zatem do odwiedzania nowego portalu i korzystania z jego zasobów.

Kwota dofinansowania: 8 000 PLN.

Dofinansowano ze środków Województwa Wielkopolskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...