wtorek, 1 lipca, 2025

Weekend Niepodległościowy w toruńskim Muzeum Okręgowym

18 stycznia 1920 roku wojska niemieckie opuściły Toruń, do miasta wkroczyły pierwsze oddziały polskie. Na ulicach panowała radość i entuzjazm. Kamienice udekorowano biało-czerwonymi emblematami, powiewały flagi i proporce, zbudowano 32 bramy triumfalne. Niektóre z wówczas wykonanych przedmiotów, z biegiem lat, znalazły swoje miejsce w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Jedną z części ekspozycji „Toruń i jego historia” w Muzeum Historii Torunia dotyczącej lat 1920-1945 otwiera czerwony proporzec z białym orłem. W styczniu 1920 roku uszyła go młoda torunianka Łucja Czubowa z domu Skierska. 18 stycznia 1920 roku powiewał w oknie mieszkania przy ul. Łaziennej 10.

Z czasem stał się cenną pamiątką rodzinną, ponieważ Łucja młodo zmarła. W lutym 1945 roku ten sam proporzec zawieszono na pomniku Mikołaja Kopernika. Historia miasta i jego mieszkańców zbiegła się w jednym niepozornym przedmiocie…


Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowało szereg propozycji, stanowiących doskonałą okazję do bliższego poznania dziejów nie tylko dużej, ale i małej ojczyzny.

W dniach 11-14 listopada muzeum ma specjalną ofertę – bilet łączony, w ramach którego wstęp do obu Oddziałów MOT kosztować będzie jedynie 11 zł. Dodatkowo w ramach ww. biletu będzie można skorzystać (bez dodatkowych opłat) z pokazu 3D pt. „Księga Toruń” w Muzeum Historii Torunia – kilkunastominutowego filmu w lekkiej konwencji ukazującego wybrane, najważniejsze momenty z dziejów miasta. (Dostępność udziału w seansie uzależniona jest o liczby wolnych miejsc.)

Natomiast w Muzeum Twierdzy Toruń wszystkie osoby, które chciałyby zwiedzić wystawę
w towarzystwie przewodnika, będą mogły to zrobić 11 listopada o 12:00 za jedyne 20 zł.
W tym wyjątkowym dniu przewodnicy opowiedzą nie tylko o wystawie stałej poświęconej Toruniowi – mieście twierdzy, ale oprowadzą również po wystawach czasowych „Policja Państwowa 1919–1939” i „Państwowy Korpus Bezpieczeństwa – Policja Polskiego Państwa Podziemnego”. Co więcej, w dniach 13 i 14 listopada również będzie można skorzystać ze zwiedzania z przewodnikiem w promocyjnej cenie, z tym, że oprowadzanie rozpoczynać się będzie o godz. 12:30.


Pocztówkowa akcja „Świętujemy razem, że Mamy Niepodległą”

Muzeum Okręgowe w Toruniu bierze także, jak co roku, udział w akcji społecznej ŚWIĘTUJMY RAZEM, ŻE MAMY NIEPODLEGŁĄ! W oddziałach muzeum (Domu Mikołaja Kopernika, Muzeum Twierdzy Toruń, Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Historii Torunia oraz Ratuszu Staromiejskim) dostępne będą BEZPŁATNE POCZTÓWKI + ZNACZKI  (*znaczki ważne do końca listopada br.).  

Pocztówkowe wyznanie w stylu retro ma ponadczasową symbolikę: niesie z oddali szczere wyrazy pamięci i miłe pozdrowienia. Wystarczy odwiedzić punkt dystrybucji kartek, wybrać interesujący wzór, wpisać życzenia i wysłać. Pocztówką, która zmniejsza dystans między nadawcą a odbiorcą, promujemy radosne świętowanie uwalniające pozytywne emocje od Bałtyku do Tatr!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat na...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach już po raz szesnasty organizuje dla...

FESTYN ZIELONOŚWIĄTKOWY

8 czerwca 2025 r. | godz. 12:00–17:00 | Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

XIV Noc Muzeów

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach serdecznie zaprasza 17 maja o godz....

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...