piątek, 8 listopada, 2024

Wenda i rock’n’roll, czyli maj w Muzeum Miasta Gdyni

Nadchodzący miesiąc w Muzeum Miasta Gdyni upłynie pod znakiem spotkań z dziennikarzem muzycznym Piotrem Metzem, rock’n’rollem i… Tadeuszem Wendą. Nie zabraknie też terenowej gry miejskiej dla najmłodszych i spacerów dla seniorów w ramach Klubu Doborowego Towarzystwa. Wszystkie wydarzenia odbędą się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Wykrywacze detalu – terenowa gra miejska dla dzieci

Znowu zagrajmy razem, fot. archiwum MMG
Znowu zagrajmy razem, fot. archiwum MMG

Niektóre rzeczy czasami trudno jest dostrzec na pierwszy rzut oka. Tym większa radość, kiedy uda się je wypatrzeć. Na szczęście budynki w Gdyni zapewniają wiele takich odkryć.

W ramach cyklu „Dzień Rodzinny” Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni przygotował grę miejską przeznaczoną dla dzieci w wieku 6-12 lat i ich opiekunów. 15 maja o godz. 11:00 wyruszymy sprzed budynku muzeum w poszukiwaniu zaskakujących detali architektonicznych. Wskazówki poznamy dzięki prostej grze planszowej. Zaprowadzą nas one do często pomijanych perełek. To doskonała okazja, by wyjść na miasto i nieco rozprostować nogi, ale też dowiedzieć się więcej na temat architektury Gdyni. No i oczywiście świetnie się bawić w towarzystwie najbliższych.

Niezbędne do gry materiały będzie można odebrać o godz. 11:00 w dniu wydarzenia (15 maja) przy głównym wejściu do Muzeum Miasta Gdyni. Warto zabrać ze sobą aparat cyfrowy lub telefon z aparatem – przyda się do wykonania niektórych zadań. Gra zakończy się około godz. 13:00. Uwaga! Dzieci uczestniczące w wydarzeniu muszą być pod nadzorem opiekuna.

Dziecko płaci 10 zł, opiekunowie mają zagwarantowany wstęp bezpłatny. Bilety można nabyć tutaj. Prowadzenie: Olga Lewandowska.

„Historia Rock’n’Rolla: Big Bit Walickiego. Mocne Uderzenie” – spotkanie z Piotrem Metzem

„Historia Rock’n’Rolla: Big Bit Walickiego. Mocne Uderzenie" – spotkanie z Piotrem Metzem

„Historia Rock’n’Rolla: Big Bit Walickiego” to cykl wykładów prezentujących dorobek Franciszka Walickiego, związanego z Gdynią wybitnego animatora kultury, nazywanego ojcem polskiego rock’n’rolla. Podczas pięciu spotkań prześledzimy jego artystyczną drogę oraz przekonamy się, jaki wpływ wywarł on na muzykę oraz szeroko pojętą popkulturę w kraju. Wykłady poprowadzi dziennikarz muzyczny Piotr Metz.

Zaprezentowane zostaną także zjawiska muzyczne, których był katalizatorem. Zostaną one umiejscowione w kontekście światowego boomu muzyki rock’n’rollowej, pokazując rangę i skalę zjawiska, jakim był bigbit dla ówczesnej publiczności okresu PRL. Nie zabraknie również krytycznego i zdystansowanego spojrzenia na pewne aspekty bigbitu.

Najbliższe spotkanie z Piotrem Metzem odbędzie się 19 maja o godz.17:00 w Muzeum Miasta Gdyni. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy na stronie muzeum.

Czas na relaks – spacer po Gdyni dla seniorów

Fot. z archiwum MMG
 Fot. z archiwum MMG

Czy to prawda, że bulwar Nadmorski od zawsze był dla gdynian miejscem kultowym? Który gdyński basen zagrał w filmie? Gdzie popijali koktajle sławni i bogaci?

Na te i inne pytania otrzymamy odpowiedzi w trakcie spaceru, który odbędzie się 20 maja o godz. 11:00. Będzie to kolejne spotkanie seniorek i seniorów w ramach Klubu Doborowego Towarzystwa. Wyjątkowe, bo po raz pierwszy na żywo. Podczas porannej przechadzki odwiedzimy miejsca związane z odpoczynkiem i relaksem. Nie zabraknie słynnej Polanki Redłowskiej, ale też istotnych punktów na gastronomicznej mapie dawnej Gdyni.

Wydarzenie odbywa się w ramach Klubu Doborowego Towarzystwa, do którego zaproszeni są wszyscy gdyńscy seniorzy.

Aby uzyskać więcej informacji, również na temat najbliższych spotkań, można się skontaktować z koordynatorką projektu Małgorzatą Bujak, wysyłając maila na adres: m.bujak@muzeumgdynia.pl lub dzwoniąc pod nr 58 662 09 35.

Obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona. Udział w spacerze jest bezpłatny. Zapisy odbywają się poprzez formularz dostępny na stronie muzeum.


Miastowi – wirtualne oprowadzanie po wystawie „Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci” 

Kaniewski, fot. MMG

Chociaż bohatera siódmej odsłony wystawy „Polskie Projekty Polscy Projektanci” Janusza Kaniewskiego spokojnie można byłoby nazwać obywatelem świata, jedno miasto było mu szczególnie bliskie – Gdynia.

28 maja o godz. 16:00 podczas krótkiego oprowadzania online będziemy mogli się dowiedzieć, jak projektant postrzegał to ważne dla niego miejsce i jak wyobrażał sobie przyszłość miast w ogóle. Spotkanie na platformie Zoom poprowadzi Olga Lewandowska.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklicznych działań animacyjnych „Znamy się!”. Podczas 30-minutowych spotkań pracownicy Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni opowiadają, co jest dla nich w danym momencie najważniejsze. Czasami są to historyczne fakty, a innym razem po prostu subiektywne odczucia.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zapisy na stronie muzeum. Uczestnicy otrzymają szczegółowe informacje na temat dostępu do wirtualnego oprowadzania najpóźniej godzinę przed wydarzeniem.

Odsłonięcie pomnika Tadeusza Wendy

Projekt pomnika Tadeusza Wendy na podstawie zwycięskiego projektu toruńskiego rzeźbiarza Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera, fot. MMG

Odsłonięcie pomnika Tadeusza Wendy odbędzie się 29 maja. Termin nie jest przypadkowy – tego dnia w 1921 roku odbyła się uroczystość poświęcenia niedawno rozpoczętej budowy Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków.

Monument zrealizowany został na podstawie zwycięskiego projektu toruńskiego rzeźbiarza Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera, który wygrał konkurs zorganizowany przez miasto w 2017 roku.

Prawie trzymetrowa postać przedstawia wybitnego inżyniera, ojca założyciela w momencie roztaczania wizji przyszłego portu gdyńskiego. W prawym ręku Wenda trzyma zwoje map, plansze sytuacyjne, rysunki techniczne i dokumenty przedstawiające koncepcje swojego dzieła. Lewą ręką wskazuje w kierunku obecnego nabrzeża. Jakby tłumaczył i wyjaśniał sprawy związane z budową portu.

Na końcu pirsu mola Rybackiego przy ul. Arkadiusza Rybickiego zostanie odsłonięty monument mający 2,8 metra wysokości, ustawiony na ponad metrowym cokole z litej bryły szarego granitu. Pomnik Tadeusza Wendy, obejmujący postument wraz z posągiem, wykonany został z brązu. Jego formę opracowano w sposób realistyczny. Jednym z elementów dominujących, budującym narrację, jest morski wiatr, który smaga ubranie inżyniera.

Chciałem uchwycić postać Tadeusza Wendy w pozie odbiegającej od klasycznych wyobrażeń i przez to nadać pomnikowi trochę „życia”. Poza tym postać jest nad wodą, więc istotne było również zwrócenie uwagi na wiatr, który mam nadzieję będzie symbolicznie widoczny w rzeźbie

opowiada Maciej Jagodziński-Jagenmeer, autor zwycięskiej pracy.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...