czwartek, 24 kwietnia, 2025

Wenecja z pomocą dla Lwowa

Fundacja Weneckich Muzeów Obywatelskich włączyła się w akcję na rzecz ratowania dzieł sztuki przechowywanych we Lwowie. „Kultura mówi uniwersalnym językiem pokoju, tym bardziej między dwoma miastami Światowego Dziedzictwa UNESCO” podkreślają muzealnicy. Inicjatywę popierają także władze Wenecji.

– Wenecja, miasto otwarte na świat, które zawsze broniło wolności każdego, kto przyjechał do niego żyć, z poszanowaniem jego zasad i tradycji, nie mogło pozostać głuche na prośby o pomoc zgłaszane przez osoby walczące o zabezpieczenie dzieł sztuki – komentuje burmistrz Luigi Brugnaro. – Ratowanie tych dzieł to nie tylko zabezpieczenie historycznego i artystycznego dziedzictwa miasta, ale także zapewnienie przyszłym pokoleniom tożsamości narodu, pamięci wspólnoty i tradycji. Wenecja, miasto, które obchodziło 1600. rocznicę swojego powstania i które swoimi muzeami miejskimi opowiada światu historię kultur i narodów, pokazuje swoimi działaniami, że zakasuje rękawy, aby sztuka i piękno po raz kolejny stały się najlepszą bronią do pokonania nienawiści, która ogarnia Ukrainę.

Fundacja Weneckich Muzeów Obywatelskich podjęła działania pomocowe wobec Narodowej Galerii Sztuki i innych muzeów we Lwowie zgromadzonych w ramach projektu Save Ukraine Art 2022. Wysłała na Ukrainę specjalne materiały, które posłużą do zabezpieczenia dzieł.

– To ogromne dziedzictwo: około 65 000 dzieł i 2000 rzeźb, które nie są odpowiednio chronione – wyjaśnia Mariacristina Gribaudi, prezes Fundacji MUVE. – W Wenecji broniliśmy już muzeów workami z piaskiem, więc doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest delikatne opakowanie dzieł i ich bezpieczny transport do miejsc chronionych. 

W trakcie rozmowy wideo zorganizowanej przez MUVE z dyrekcją Galerii Lwowskiej i konserwatorami, muzealnicy z Wenecji przekazali sugestie dotyczące przechowywania dzieł i postępowania w sytuacjach awaryjnych. W muzeum lwowskim nie ma schronów i oczywiście istnieją obawy przed zawaleniem się murów, wybuchami i pożarami, które zagrażałyby całemu zgromadzonemu tam dziedzictwu.

Fundacja Muzeów Obywatelskich przy współpracy z Urzędem Miasta Wenecji zapewniła zakup i transport specjalnych materiałów opakowaniowych, mogących ochronić dzieła sztuki. Są to np. folie polietylenowe, którymi można przykryć meble, kostiumy, szkło, marmur, obrazy i grafiki. Ograniczają one osiadanie kurzu, są odporne na większość rozpuszczalników i gazów oraz zapobiegają rozwojowi grzybów i pleśni. Do Lwowa jadą także wodoodporne i pyłoszczelne mierniki temperatury i wilgotności oraz panele piankowe z ekspandowanego polietylenu o wysokiej odporności na uderzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...