czwartek, 21 listopada, 2024

Wenecja z pomocą dla Lwowa

Fundacja Weneckich Muzeów Obywatelskich włączyła się w akcję na rzecz ratowania dzieł sztuki przechowywanych we Lwowie. „Kultura mówi uniwersalnym językiem pokoju, tym bardziej między dwoma miastami Światowego Dziedzictwa UNESCO” podkreślają muzealnicy. Inicjatywę popierają także władze Wenecji.

– Wenecja, miasto otwarte na świat, które zawsze broniło wolności każdego, kto przyjechał do niego żyć, z poszanowaniem jego zasad i tradycji, nie mogło pozostać głuche na prośby o pomoc zgłaszane przez osoby walczące o zabezpieczenie dzieł sztuki – komentuje burmistrz Luigi Brugnaro. – Ratowanie tych dzieł to nie tylko zabezpieczenie historycznego i artystycznego dziedzictwa miasta, ale także zapewnienie przyszłym pokoleniom tożsamości narodu, pamięci wspólnoty i tradycji. Wenecja, miasto, które obchodziło 1600. rocznicę swojego powstania i które swoimi muzeami miejskimi opowiada światu historię kultur i narodów, pokazuje swoimi działaniami, że zakasuje rękawy, aby sztuka i piękno po raz kolejny stały się najlepszą bronią do pokonania nienawiści, która ogarnia Ukrainę.

Fundacja Weneckich Muzeów Obywatelskich podjęła działania pomocowe wobec Narodowej Galerii Sztuki i innych muzeów we Lwowie zgromadzonych w ramach projektu Save Ukraine Art 2022. Wysłała na Ukrainę specjalne materiały, które posłużą do zabezpieczenia dzieł.

– To ogromne dziedzictwo: około 65 000 dzieł i 2000 rzeźb, które nie są odpowiednio chronione – wyjaśnia Mariacristina Gribaudi, prezes Fundacji MUVE. – W Wenecji broniliśmy już muzeów workami z piaskiem, więc doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest delikatne opakowanie dzieł i ich bezpieczny transport do miejsc chronionych. 

W trakcie rozmowy wideo zorganizowanej przez MUVE z dyrekcją Galerii Lwowskiej i konserwatorami, muzealnicy z Wenecji przekazali sugestie dotyczące przechowywania dzieł i postępowania w sytuacjach awaryjnych. W muzeum lwowskim nie ma schronów i oczywiście istnieją obawy przed zawaleniem się murów, wybuchami i pożarami, które zagrażałyby całemu zgromadzonemu tam dziedzictwu.

Fundacja Muzeów Obywatelskich przy współpracy z Urzędem Miasta Wenecji zapewniła zakup i transport specjalnych materiałów opakowaniowych, mogących ochronić dzieła sztuki. Są to np. folie polietylenowe, którymi można przykryć meble, kostiumy, szkło, marmur, obrazy i grafiki. Ograniczają one osiadanie kurzu, są odporne na większość rozpuszczalników i gazów oraz zapobiegają rozwojowi grzybów i pleśni. Do Lwowa jadą także wodoodporne i pyłoszczelne mierniki temperatury i wilgotności oraz panele piankowe z ekspandowanego polietylenu o wysokiej odporności na uderzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...