niedziela, 22 grudnia, 2024

Wenecja: zajrzyj za drzwi prywatnych apartamentów króla

Od 15 lipca zwiedzający weneckie Museo Correr mogą obejrzeć prywatne apartamenty, z których korzystali Napoleon Bonaparte oraz członkowie rodu Habsburgów i dynastii sabaudzkiej.

Pałac Królewski mieści się niedaleko Pałacu Dożów i jest równie wspaniały. Należał kolejno do trzech władców, którzy rządzili Wenecją po upadku Republiki Serenissima: Napoleona Bonaparte, Habsburgów i wreszcie rodu Savoy. Każdy z nich chciał zamieszkać w Wenecji we własnym domu, urządzonym i umeblowanym zgodnie z osobistymi pasjami i gustem. W rezultacie mamy tu cały przekrój historii sztuki i ubioru, począwszy od początku XIX wieku do lat 20. XX wieku.

Apartamenty Królewskie zajmują północną część piętra Noble w Procuratie Antiche i wychodzą na Ogrody Królewskie i plac Świętego Marka. Są to duże, bardzo eleganckie sale, o powierzchni około 850 m2, każda charakteryzująca się stylem władców mieszkających tu w określonych epokach: od Napoleona, przez Francesco Giuseppe i cesarzową Sissi, Maksymiliana Habsburga, cesarza Meksyku, po Vittorio Emanuele z Sabaudii i Umberto I. Pod koniec epoki królów i cesarzy sale te stały się biurami i archiwami pozostającymi w dyspozycji państwa i jego urzędników, co niestety doprowadziło do zniszczenia wielu dekoracji i elementów wyposażenia. Ich renowacją zajęły się Fundacja Muzeów Obywatelskich w Wenecji i Urząd Miasta Wenecji, wspierane przez Francuski Komitet Ochrony Wenecji i mecenasów sztuki z całego świata.

Prace nad renowacją sal Pałacu Królewskiego rozpoczęły się w 2000 roku od odzyskania reprezentacyjnych apartamentów, które były już częścią Muzeum Correr. W drugiej fazie (2006-2012) prowadzono prace w apartamencie Sissi, a zaraz potem w niektórych pokojach Maksymiliana Habsburga, cesarza Meksyku. Trzecia kampania restauracyjna (2013-2014) objęła (niezwykle wyrafinowane) pomieszczenia i wyposażenie Gabinetu Cesarza, Sali Audiencyjnej, Szambelana i Sali Króla Umberto. Całkowitą rekonstrukcję budynku dopełniają właśnie zakończone prace w mieszkaniach Massimiliano i królów Włoch.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...