wtorek, 13 maja, 2025

Wielka przeprowadzka w Muzeum Historii Naturalnej

Nieco ponad jedna trzecia kolekcji londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej wkrótce zostanie przeniesiona do nowego, nowoczesnego ośrodka badawczego w Harwell Science and Innovation Campus w Oxfordshire.

Nowe centrum, które powstaje dzięki dofinansowaniu w wysokości 182 milionów funtów z Departamentu Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu pomoże zapewnić bezpieczeństwo nie tylko zbiorom, ale też ogromnej ilości związanych z nimi danych. Będą one udostępniane cyfrowo naukowcom z całego świata.

Centrum umożliwi również 300 naukowcom związanym z muzeum współpracę z dotychczasowymi i nowymi partnerami w zakresie stosowania najnowszych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, obrazowanie i analiza genomiczna zbiorów. 

W centrum znajdą się m.in. ogromne kolekcje ssaków i bezkręgowców niebędących owadami (takich jak koralowce, skorupiaki, mięczaki i robaki). Łącznie będzie to ponad 27 milionów okazów – od mikroskopijnego „niedźwiedzia wodnego”, który może przetrwać w kosmosie, po szczątki wielorybów.

W obiekcie o powierzchni około czterech boisk piłkarskich, zbudowanym w sposób zrównoważony, będą mieścić się pracownie do konserwacji i digitalizacji zbiorów, laboratoria molekularne i wysokowydajne klastry obliczeniowe. Budowa ma się zakończyć w 2026 roku.

Ponad 4,8 miliona okazów pochodzących z kolekcji Muzeum Historii Naturalnej zostało już zdigitalizowanych i udostępnionych publicznie za pośrednictwem muzealnego portalu. Ambicją muzealników jest, aby wszystkie okazy przenoszone do nowej lokalizacji zostały zdigitalizowane, co znacznie wzbogaci informacje dostępne dla społeczności naukowej.

Przeniesienie części okazów poprawi również wrażenia zwiedzających Muzeum Historii Naturalnej. Clare Matterson, dyrektor wykonawczy muzeum wyjaśnia:

Zwolni się miejsce w naszych galeriach w South Kensington, dzięki czemu będziemy mogli udostępniać publiczności jeszcze więcej kolekcji. Chciałbym również uspokoić odwiedzających, że wszyscy ich ulubieńcy z Guy the Gorilla, Hope the Whale i Sophie the Stegosaurus nadal będą mieli u nas godne miejsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...