Małopolski Instytut Kultury zaprezentował nową odsłonę portalu muzea.malopolska.pl. Portal ma nowy wygląd, wprowadzono też nowe funkcjonalności i rozwiązania.
Wirtualne Muzea Małopolski to projekt finansowany ze środków europejskich, realizowany przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie we współpracy z muzeami, galeriami i instytucjami z regionu. Na portalu muzea.malopolska.pl zgromadzono cyfrowe wizerunki ponad 2500 eksponatów z prawie 50 muzeów i galerii, zarówno tych dużych i znanych, jak Zamek Królewski na Wawelu czy Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka”, jak też mniejszych, jak Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły w Świątnikach Górnych. W zasobach WMM znalazły się ważne symbole regionu (m.in. szopki krakowskie, Światowid ze Zbrucza czy waza z Bronocic), a także zbiory pochodzące z całego świata, np. kolekcja afrykanistyczna z Olkusza czy kolekcja romska ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Dzięki nowoczesnej technologii internauci mogą dokładnie przyjrzeć się obiektom i zobaczyć najdrobniejsze szczegóły, np. pojedyncze nitki, z których utkano wawelskie arrasy Zygmunta Augusta.
Ponad 2000 zdigitalizowanych obiektów znajduje się w domenie publicznej, więc twórcy mogą wykorzystywać je w swoich wizualizacjach, animacjach, grach czy filmach.
mówi Paweł Szelest z Regionalnej Pracowni Digitalizacji MIK.
Warto dodać, że portal ułatwia poznawanie dziedzictwa osobom z niepełnosprawnościami. Przy modernizacji uwzględniono wytyczne dotyczące ułatwień w dostępie do treści publikowanych w Internecie. Portal zawiera m.in. interfejs dla osób niewidzących, audiodeskrypcję oraz nagrania audio: rozmowy ze specjalistami i oprowadzania po wystawach tematycznych.