piątek, 22 listopada, 2024

Wirtualny spacer po wystawie „Klimaks”

Kto nie zdążył dotrzeć do Muzeum Emigracji w Gdyni i zobaczyć wystawy czasowej „Klimaks” – może to teraz nadrobić bez wychodzenia z domu. Na stronie instytucji odbędziemy wirtualny spacer po ekspozycji, rozszerzony o dodatkowe materiały wideo, nagrania wydarzeń towarzyszących i specjalny katalog. Wystarczy wygodnie usiąść w fotelu i zanurzyć się w niezwykłej historii emigracji do Ameryki Południowej.

Historia prezentowana na wystawie „Klimaks” wydarzyła się naprawdę, jednak nigdy nie została przedstawiona w ten sposób. Opowiada o relacji łączącej człowieka i jego środowisko naturalne z perspektywy wyjazdów Polaków do Ameryki Południowej na przełomie XIX i XX wieku. Twórcy ekspozycji stawiają pytanie: jak możemy budować bardziej partnerskie relacje z przyrodą i na nowo spojrzeć na historię polskich emigrantów w Ameryce Południowej?

Wystawa składa się m.in. z cyklu fotografii „Czekając na śnieg” autorstwa Marianny i Katarzyny Wąsowskich. Zobaczymy w nim zdjęcia wykonane przez autorki, archiwalne dokumenty i rodzinne albumy pochodzące z Argentyny i Brazylii. W dialog z obrazami wchodzi dziewięć krótkich form literackich napisanych przez Urszulę Zajączkowską – poetkę, botaniczkę i artystkę.

Na wystawie poznamy też skrzynkę Warda – specjalne, szklane pudło, zaprojektowane przez Nathaniela Bagshaw Warda w XIX wieku. Skrzynia ta służyła do transportu roślin, pozwalając masowo przewozić je między kontynentami i uprawiać tam, gdzie wcześniej nie występowały.

Bogato przedstawiona jest również działalność Fundacji Biodiversitatis, która zajmuje się ochroną i badaniem gatunków roślin i zwierząt, występujących na zagrożonych zniszczeniem terenach leśnych w Kolumbii. Towarzyszy im również film „Stanhopea Tigrina” w reżyserii Macieja Dydyńskiego z poetycką narracją Julii Fiedorczuk.

Wystawa „Klimaks”, którą mogliśmy do 12 grudnia podziwiać przy Polskiej 1, wpisywała się w szeroką dyskusję dotyczącą dziedzictwa kolonializmu, skutków antropocenu, ale i ekologicznej odpowiedzialności muzeów. Właśnie dlatego Muzeum Emigracji stworzyło ją z przekształconych elementów poprzedniej ekspozycji jaką był „Carboland”.

Jak poruszać się po wystawie 3D?


Nic prostszego. Wystarczy wejść na stronę muzeum. Po wystawie można poruszać się za pomocą myszki lub strzałek klawiatury. Aby przejść do poszczególnych części ekspozycji, należy wybrać je w menu na dole ekranu. Tam też znajdują się dodatkowe materiały dotyczące wystawy. Warto również zwrócić uwagę na oznaczenia, które ułatwią swobodne eksplorowanie przestrzeni.

Spacer 3D nie jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością wzroku.


Wystawa „Klimaks” opowiada o emigracji Polaków do Ameryki Południowej na przełomie XIX i XX wieku, jednak nie jest typową, historyczną opowieścią. Jest nowym spojrzeniem na kwestię migracji w szerszej perspektywie: jako wspólną wędrówkę ludzi, roślin, zwyczajów i idei. Na ekspozycji zobaczysz m.in zdjęcia portretujące dzisiejszych potomków emigrantów zamieszkujących Brazylię Argentynę. Fotografiom towarzyszą poetyckie narracje. Na wystawie poznasz działalność Fundacji Biodiversitatis, zajmującej się ochroną bioróżnorodności. Na koncu spaceru obejrzysz niezwykły film „Stanhopea Tigrina” o życiu orchidei.

Po wystawie możesz poruszać się za pomocą myszki lub strzałek klawiatury i swobodnie eksplorować przestrzeń. Szukaj okręgów na podłodze, one wskażą Ci drogę. Jeśli chcesz przejść do konkretnych części wystawy, znajdziesz je w menu na dole ekranu. Klikając przeniesiesz się do odpowiedniego miejsca spaceru. W menu znajdziesz też dodatkowe materiały do wystawy. Zwróć uwagę na oznaczenie:

Ikona z literką „I” – po kliknięciu dowiesz się więcej na temat wybranego obiektu.
Ikona z trzema poziomymi kreskami – w prawym górnym rogu służy do włączania i wyłączania muzyki w tle oraz innych opcji.
Ikona „głośnik” – oznacza, że zdjęcie zostało opatrzone audiodeskrypcją – kliknij, żeby jej posłuchać, kliknij ponownie, żeby wyłączyć.
Ikona „oko” – prezentuje film. Kliknij na nią, aby go obejrzeć. W części „Czekając na śnieg” znajdują się cztery filmy – wywiady z twórcami wystawy. Wystawę kończy film „Stanhopea Tigrina”.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...