czwartek, 7 listopada, 2024

Wirtualny Teatr Historii rusza w Polskę

W trasę wokół Polski rusza multimedialna wystawa wybranych eksponatów prezentujących niepospolitą historię II RP. Mobilne centrum edukacyjne – Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” przygotowało Biuro Programu „Niepodległa”.

To wyjątkowe muzeum na kołach dotrze do 20 polskich miast – od Mazowsza, przez Warmię i Mazury, Pomorze, Lubuskie, Wielkopolskę, Śląsk i Małopolskę po Świętokrzyskie. Pierwszym przystankiem jest Ostrów Mazowiecka, w której ekspozycja gościć będzie przez trzy dni: od 31 lipca do 2 sierpnia.

– Chcemy zaproponować Polakom nieco inne spojrzenie na historię naszego kraju, a zwłaszcza kształtowania się Polski sto lat temu i zachęcić ich do zapoznania się z wybranymi aspektami historii poprzez technologię – mówi Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Stąd plan, by w tym roku rozpocząć projekt mobilnego Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. Tylko w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, do początku października, multimedialne muzeum na kołach odwiedzi 20 miast w całym kraju. W każdym naszym przystanku, przez 3 dni, każdy zainteresowany będzie mógł poznać kawałek naszej niecodziennej historii z czasów odbudowy Polski po Wielkiej Wojnie.

Mobilne centrum edukacyjne „Niepodległej” jest umieszczone w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym. Zostało podzielone na kilka stref odpowiadających tematyce, którą zajmuje się Biuro Programu „Niepodległa”. Znajdziemy tu część poświęconą symbolom narodowym, poznamy najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918 – 1921, zobaczymy artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków z pewnością zainteresuje makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku.

– Podczas podróży po Polsce nie możemy zapomnieć o lokalnych bohaterach z czasów międzywojnia. Zebraliśmy informacje i zdjęcia blisko 100 postaci ważnych dla lokalnych społeczności i regionów, które odwiedzamy. Przypominamy sylwetki działaczy, nauczycieli, inżynierów czy społeczników, którzy przyczynili się do odbudowy polskiej tożsamości w swoich małych ojczyznach. To również im winniśmy wdzięczność za rozwój kraju po odzyskaniu niepodległości – opowiada Jan Kowalski. – A jakby tego było mało, postanowiliśmy również w pewnym stopniu przywrócić marszałka Józefa Piłsudskiego do życia, bowiem gości Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” żegna naturalnej wielkości hologram Piłsudskiego przemawiający głosem Marszałka, zarejestrowanym w 1924 roku.

Dla szukających wrażeń „Niepodległa” przygotowała projekcje fabularnego filmu VR „Wiktoria 1920” pokazywanego na specjalnych goglach pozwalających na przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość. Całość wystawy zamyka foto-budka, która uwieczni i wyśle na podany adres mailowy nasze zdjęcie z jednym z ojców niepodległości.

Wirtualny Teatr Historii jeszcze tego lata odwiedzi takie miasta jak:

  • Ostrów Mazowiecka – 31.07-02.08.2021
  • Suwałki – 03-05.08.2021
  • Augustów – 06-08.08.2021
  • Olsztyn – 09-11.08.2021
  • Puck – 14-16.08.2021
  • Lębork – 17-19.08.2021.

Cala trasa ma zakończyć się na początku października. Informacji o dokładnych lokalizacjach w danych miejscowościach, jak również o kolejnych przystankach, można szukać na stronie niepodlegla.gov.pl w specjalnej zakładce poświęconej Wirtualnemu Teatrowi Historii „Niepodległa”.

Zwiedzanie Mobilnego Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Zwiedzanie jest możliwe przy zachowaniu obowiązujących zasad związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Goście powinni stosować się do poleceń personelu obsługującego oraz do zapisów regulaminu, który jest dostępny przy wejściu.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...