Czy chcielibyście stworzyć wystawę w muzeum? Wejść w rolę kuratora i aranżera? Zbudować opowieść z zabawek historycznych oraz współczesnych wykonanych wspólnie z rzemieślnikami? Muzeum Podgórza (oddział Muzeum Krakowa) zaprasza na cykl warsztatów będących częścią projektu „Witryna z zabawkami”.
„Witryna z zabawkami” wypełni się autentycznymi zabawkami z kolekcji rodziny Sosenków – największej w Polsce kolekcji historycznych zabawek. W trakcie siedmiu spotkań w Muzeum Podgórza uczestnicy warsztatów będą pracować nad pokazem kolekcji, w którym pojawią się wątki podgórskie. Marek i Katarzyna Sosenko opowiedzą o wybranych zabawkach, z których kuratorzy wybiorą te, które znajdą się na wystawie. Stworzą też własne zabawkowe przedmioty.
Pokaz odbędzie się w tytułowej witrynie, czyli przeszklonych regałach w holu wejściowym muzeum oraz w Depozycie pamięci. Otwarte dla publiczności spotkanie premierowe będzie zachętą do podzielenia się własnymi zabawkami, które będą mogły trafić do witryny na chwilę lub na dłużej.
Warsztaty przeznaczone są dla osób w każdym wieku. Spotkania będą się odbywały w ok. 12-osobowych grupach w Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51, Kraków).
Program warsztatów:
- 4 września (sobota) godz. 11.00–13:00 (spotkanie z kolekcjonerami)
- 8 września (środa) godz. 17.00–20:00 (warsztat z rzemieślnikiem)
- 11 września (sobota) godz. 11.00–13:00 (spotkanie z kolekcjonerami)
- 15 września (środa) godz. 17.00–20:00 (spotkanie z kolekcjonerami oraz redaktorem)
- 18 września (sobota) godz. 11.00–14:00 (warsztat z rzemieślnikiem)
- 22 września (środa) godz. 17:00–20:00 (wykonanie aranżacji plastycznej wspólnie z artystą, Arturem Wabikiem)
- 25 września (sobota) inauguracja projektu z interwencjami publiczności.
Od 26 września „Witryna z zabawkami” będzie dostępna dla publiczności od czwartku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 17:00.
„Witryna z zabawkami” to cykl warsztatów realizowanych przez Fundację Zbiorów Rodziny Sosenków we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Muzeum Podgórza (oddziałem Muzeum Krakowa) i Muzeum Narodowym w Krakowie. W ramach projektu powstanie pięć pokazów. Pierwsza edycja odbyła się latem w Cricotece. Kolejne są zaplanowane na przyszły rok.
Informacje: https://www.facebook.com/muzeumzabawekrakow
Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową do wyczerpania limitu miejsc.
Zapisy, pytania, sugestie: kontakt@muzeumzabawekrakow.pl
Udział w projekcie jest bezpłatny.
Koordynacja projektu: Katarzyna Jagodzińska i Melania Tutak
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.