czwartek, 7 listopada, 2024

Wrzesień w Żydowskim Muzeum Galicja

We wrześniu zapraszamy do Żydowskiego Muzeum Galicja na wernisaż wystawy „Sweet Home Sweet” i bezpłatny program spacerów, wykładów i oprowadzań, który jej towarzyszy. Zapraszamy ponadto na spotkania poświęcone książkom i dyskusje w ramach projektu „(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich”.

czwartek, 9  września, godz. 18.00 
„Spowiedź starego człowieka”. Spotkanie z Marcelem Goldmanem
prowadzenie: prof. Łukasz T. Sroka
wydarzenie w muzeum

„Spowiedź starego człowieka” to nowa książka Marcela Goldmana, wydana przez Wydawnictwo Austeria. Marcel Goldman (ur. 1926), ocalały z Holokaustu, zebrał w niej swoje krótkie opowiadania, przedstawiające różne momenty z jego życia – od dorastania w przedwojennym Krakowie, poprzez przetrwanie w czasie II wojny światowej i powrót do rodzinnego miasta tuż po wojnie, po emigrację z Polski i pierwsze lata w Izraelu. 

Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej: w Żydowskim Muzeum Galicja prof. Łukasz T. Sroka, autor biografii Marcela Goldmana i jego przyjaciel opowie o nowej książce i jej autorze, a w trakcie wydarzenia połączymy się z Marcelem Goldmanem na platformie Zoom.

Spotkanie odbędzie się w języku polskim.
Wstęp wolny.

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1764866533712504/


sobota, 11 września, godz. 20.00
koncert: Melancholy Hill
wydarzenie w muzeum


Melancholy Hill to zespół założony pod koniec 2015 roku przez czterech chłopaków, którzy postanowili zdjąć płaszcze utkane z konwenansów i odkryć wrażliwe oblicze swoich osobowości. Melancholia – czyli melodie, które dotykają cienkich strun duszy oraz teksty, w których nie brakuje wersów o niepokoju, obawach, ale także nadziei.

W maju 2016 roku pojawiło się ich pierwsze wydawnictwo – „Hello Heaven” EP, które szybko zdobyło uznanie u Marka Niedźwieckiego, Piotra Stelmacha czy w miesięczniku „Teraz Rock”.

Następcą Hello Heaven były single „Dym”, „Momenty” i kultowa już „Hala odlotów”, które zapowiadały krążek „Stały niedosyt” wydany w marcu 2019 roku.

Od początku działalności zespół zagrał wiele koncertów klubowych i plenerowych. m.in. koncert w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, który emitowany był na żywo w Trójce. Dzielili jedną scenę z takimi artystami jak Kazik i Kwartet ProForma, Swiernialis czy Pogodno

Wydarzenie organizowane przez Tu i Ówdzie.

Wstęp: 15 zł (bilety dostępne na miejscu w TU i Ówdzie oraz online)

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/576725810359855/


niedziela, 12 września, godz. 18:00
wernisaż wystawy „Sweet Home Sweet” i koncert Alexa Rotha dedykowany wystawie
wydarzenie w muzeum

Już 12 września zapraszamy na wernisaż wystawy „Sweet Home Sweet. Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach”.

Otwarcie odbędzie się o godzinie 18:00, a już o godzinie 19:00 zapraszamy na koncert Alexa Rotha, dedykowany wystawie „Sweet Home Sweet”.



niedziela, 12 września, godz. 19.00
koncert: „Unfinished…”


“Unfinished…” to specjalny, dedykowany wystawie „Sweet Home Sweet” projekt urodzonego w Detroit, wychowanego w Londynie i zamieszkałego w Krakowie gitarzysty, Alexa Rotha wespół z trojgiem wybitnych polskich muzyków sceny eksperymentalnej: wokalistką Olgą Szwajgier, saksofonistą Mikołajem Trzaską i perkusistą Qbą Janickim. Koncert inspirowany jest albumami eksperymentalnymi nagranymi przez Johna Lennona i Yoko Ono, “Unfinished Music Vol. 1-3”. Ryszard Ores, którego życie i fotografie są tematem wystawy, posiadał w swojej kolekcji płytę “Unfinished Music Vol. 1”. Płyty winylowe, które kolekcjonował Ores, były dziedziczone przez następne pokolenia jego rodziny. “Unfinished Music Vol. 1” jest płytą niezwykłą, na której – pośród innych, równie ciekawych utworów – znajduje się piosenka napisana w latach 20. XX wieku, następnie popularna w latach 40., a na albumie Lennona i Ono jest ona podkładem muzycznym i słychać ją w tle na całej pierwszej stronie płyty – była to praktyka wówczas nieznana, a zabieg zastosowano wiele lat przed tym, kiedy samplowanie stało się powszechną praktyką. Przenikanie się utworów tak, jak splata się historia kilku pokoleń, jest w kontekście wystawy symboliczne.

Podczas koncertu muzycy nie będą grali utworów z płyt Lennona i Ono. Jednak płyty te niosą ducha spontaniczności i eksperymentu muzycznego, przez co inspirują do tego, aby tworzyć nową muzykę: opartą na improwizacji, z wykorzystaniem sampli audio pochodzących z wystawy.

Alex Roth – gitara elektryczna
Olga Szwajgier – wokal
Mikołaj Trzaska – saksofon
Qba Janicki – perkusja amplifikowana i elektronika

Wstęp wolny.
W związku z restrykcjami liczba miejsc ograniczona

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1273673519757167


Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach towarzyszących wystawie „Sweet Home Sweet. Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach”.


Oprowadzanie po wystawie:

poniedziałek, 13.09.

godz. 16:00 – oprowadzanie w języku angielskim
godz. 17:00 – oprowadzanie w języku polskim

sobota, 18.09.
godz. 12:00 – oprowadzanie w języku polskim
godz. 13:00 – oprowadzanie w języku angielskim

wtorek, 21.09.
godz. 16:00 – oprowadzanie w języku angielskim
godz. 17:00 – oprowadzanie w języku polskim

sobota, 25.09.2021
godz. 12:00 – oprowadzanie w języku polskim
godz. 13:00 – oprowadzanie w języku angielskim
 


wtorek, 21.09., godz. 17.30 
wykład: KL Plaszow – historia zapisana w archiwach
prowadzenie: Kamil Karski
wydarzenie w muzeum

W 1942 r. na obrzeżach Krakowa utworzony został przez Niemców obóz pracy przymusowej, przekształcony następnie w obóz koncentracyjny. Największą grupę więźniów stanowili krakowscy Żydzi przesiedleni tu z getta w marcu 1943 r. Do obozu trafiali też Żydzi z innych gett Generalnego Gubernatorstwa, Polacy podejrzani o działalność konspiracyjną i rodziny romskie. W sierpniu 1944 r. w obozie przetrzymywano kilka tysięcy Polaków, ujętych podczas tzw. „czarnej niedzieli”. Było to również miejsce egzekucji dokonywanych przez Gestapo. W KL Plaszow więziono ok. 35 tys. osób. Po wojnie wielu z byłych więźniów składało relacje. Historia obozu została również utrwalona w dokumentach, fotografiach, zabytkach i wielu innych archiwaliach. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się jak budowana jest wiedza o przeszłości miejsca pamięci na podstawie dokumentów archiwalnych oraz relacji Ocalałych.

Kamil Karski – archeolog, od 2017 r. pracował w Muzeum Krakowa, a od 2021 r. pełni funkcję głównego inwentaryzatora Muzeum KL Plaszow. W swojej codziennej pracy zajmuje się badaniami archeologicznymi dotyczącymi problematyki XX w., w tym konfliktów zbrojnych i zbrodni ludobójstwa oraz edukacją czerpiącą z archeologii, historii i socjologii.

Partner wydarzenia: Muzeum KL Plaszow

Wydarzenie odbędzie się w języku polskim.
Wstęp wolny.

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/992280124904331/


niedziela, 26.09., godz. 11:00
Zdjęcia w słoiku – niezwykła historia ocalenia i powojennych powrotów Ryszarda Oresa 
spacer tematyczny z Małgorzatą Fus


start spaceru: przed budynkiem Hali Targowej
 
W tej historii jest wszystko: żydowscy przodkowie – polscy patrioci walczący o niepodległość kraju, bilety na rejs do Ameryki, koszerne kiełbaski, miłość, wojna i Zagłada, a do tego zdjęcia z krakowskiego getta schowane w słoiku i zakopane w drodze do obozu w Płaszowie. Zapraszamy na spacer śladami Ryszarda Oresa, krakowianina, Żyda i Ocalonego z Holokaustu, który choć po wojnie osiadł w Ameryce, nigdy nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście.

W czasie spaceru odwiedzimy adresy związane z przedwojennym życiem Ryszarda, teren byłego krakowskiego getta, gdzie pracował jako sanitariusz i skąd jego rodzina została deportowana do obozu zagłady w Bełżcu, a także miejsca, do których wracał po wojnie.
 
Wydarzenie odbędzie się w języku polskim.
Wstęp wolny.
Obowiązują zapisy: zapisy@galiciajewishmuseum.org


czwartek, 23.09., godz. 10.00
spacer online po terenie krakowskiego getta
prowadzenie: Ewa Węgrzyn
wydarzenie online

Zapraszamy na spacer online po terenie dawnego getta krakowskiego, który odbędzie się online na platformie Zoom.

Getto krakowskie zostało utworzone w marcu 1941 roku w krakowskiej dzielnicy Podgórze. Więźniami getta byli głównie krakowscy Żydzi. W roku 1942 rozpoczęły się deportacje, zaś w roku 1943 getto zostało zlikwidowane.

Podczas wirtualnego spaceru dr Ewa Węgrzyn (Uniwersytet Jagielloński) pokaże nam miejsca na terenie dawnego getta i opowie o jego historii.

Wydarzenie odbędzie się w języku hebrajskim.
Wstęp wolny.

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/4227714733977254/


niedziela, 26.09., godz. 18.00
„Tu byliśmy” – próba ocalenia przeszłości. Spotkanie z Tadeuszem Rolke i promocja albumu

prowadzenie: Łukasz Wojtusik
wydarzenie w muzeum

Podstawą projektu fotograficznego „Tu byliśmy” jest próba symbolicznej rekonstrukcji tajemniczego, fascynującego swą duchowością i filozofią świata chasydów. Wszystkie fotografie zawarte w cyklu „Tu byliśmy” to zdjęcia współczesne, wykonane w miejscach z którymi chasydzi utożsamiają swoją historię, w których żyli i mieszkali, ale również mogli przebywać i oddziaływać, nawet pośrednio na lokalne społeczności żydowskie.

Tadeusz Rolke podjął w tych fotografiach interesującą próbę oddania klimatu i nastroju, który mógł być udziałem tej społeczności. Stąd dbałość o to, by fotografowane obiekty: domy, zaułki, podwórka, fragmenty tzw. małej architektury czy nawet elementy krajobrazu by zawierały w sobie coś więcej niż tylko wyimaginowaną warstwę materialnej rzeczywistości.

Rolke kontynuuje w specyficzny sposób dokumentalny zapis tego, co na swoich zdjęciach zdołał jeszcze tuż przed wybuchem II wojny światowej zapisać inny fotograf kronikarz żydowskiego losu,  Roman Vishniac. Z tym, że na tych współczesnych fotografiach  nie ma już żywych ludzi, jest tylko bardzo delikatna próba zapisania pewnego klimatu, którego symbolicznego istnienia nikt wcześniej nie przeczuwał, a który wraz z nieubłaganie upływającym czasem będzie blakł i znikał.

Tadeusz Rolke, fotograf. Urodzony w 1929 roku w Warszawie gdzie mieszkał i pracował jako fotoreporter w latach 50. i 60. (pisma „Stolica”, „Polska”), fotograf mody, („Ty i Ja”), artysta fotograf, wykładowca (Warszawska Szkoła Fotografii, Uniwersytet Warszawski) wydawca (współzałożyciel edition.fotoTapeta). Po powstaniu Warszawskim wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Po wojnie, studiował historię sztuki w Lublinie i Warszawie. Więziony w okresie stalinowskim.

Po 1989 roku współpracował z Gazetą Wyborczą. W latach 70. mieszkał w Hamburgu fotografując tam m.in. dla „Sterna”, „Geo” i „Art”, a także podczas festiwali teatralnych we Włoszech,Francji i Holandii. Odbył wiele podróży m.in. do ZSRR, Francji, Grecji, Włoch, Jugosławii, Izraela, na Słowację, Węgry Litwę i Ukrainę. Jest autorem wielu wystaw i albumów fotograficznych. Jego prace znajduja się w wielu zbiorach publicznych i kolekcjach prywatnych. Fotografuje nieprzerwanie do dzisiaj.

Wydarzenie odbędzie się w języku polskim.
Wstęp wolny.

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/185218063679616/


czwartek, 30.09., godz. 18.00
Pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Współczesna społeczność polskich Żydów
wydarzenie w muzeum, transmisja online

Wiele mówi się i pisze w ostatnich latach o „odrodzeniu życia żydowskiego”, „odbudowie społeczności żydowskich w Polsce”, dość rzadko jednak zwraca się uwagę na zróżnicowanie tych społeczności – w dyskursie publicznym, w mediach uchodzą za monolit. A nie jest przecież tajemnicą, że występują w nich liczne podziały związane ze stopniem religijności, stosunkiem do tradycji i dziedzictwa, wizją przyszłości itd. Obok gmin wyznaniowych żydowskich powstają nowe instytucje i organizacje. Jak współcześni polscy Żydzi widzą kierunki rozwoju swoich społeczności? Jak widzą przyszłość polskich Żydów?
prowadzenie: Kazimiera Szczuka

Dyskusja organizowana jest w ramach projektu „(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich”, edycja 2021
organizatorzy: Żydowskie Muzeum Galicja, Evens Foundation, Koret Foundation
partner: Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
partnerzy medialni: Gazeta, Radio Kraków, Chidusz, New Eastern Europe

Wstęp wolny.
Wydarzenie odbędzie się w języku polskim, z tłumaczeniem na język angielski.

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/410535370496036/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...