czwartek, 3 kwietnia, 2025

Wsparcie dla ukraińskich konserwatorów zabytków

Ukraińscy konserwatorzy zabytków potrzebują stałej pomocy, aby uchronić przed zniszczeniem jak najwięcej obiektów i zbiorów. Z inicjatywy Stołecznego Konserwatora Zabytków od dwóch tygodni organizowane są wirtualne spotkania, na których polscy i ukraińscy specjaliści omawiają bieżące potrzeby.

Inicjator forum, Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, za cel funkcjonowania grupy postawił skuteczne, specjalistyczne i szybkie działanie na rzecz zabezpieczania zabytków zagrożonych zniszczeniem. Ułatwia to stały kontakt i aktualizacja zapotrzebowania na materiały potrzebne do ratowania dziedzictwa kulturowego Ukrainy. Pomoc, jakiej może udzielić strona polska, dotyczy m.in. wsparcia technicznego w działaniach inwentaryzacyjnych.

Konserwatorzy z Charkowa, Czerniowców, Czernichowa, Dniepru, Kijowa, Lwowa, Łucka i Odessy opowiadali o sytuacji, z jaką mierzą się na co dzień oraz o działaniach, jakie podejmują, aby ratować zabytki w swoich miastach i dokumentować straty w miejscach, które znalazły się w rejonie działań wojennych. Jednym z dominujących tematów spotkań jest także odbudowa zniszczonych obiektów w Charkowie. Podziw budzi niezwykła determinacja ukraińskich specjalistów oraz ciągła chęć podejmowania kolejnych wyzwań na rzecz zabytków i zbiorów.

W rozmowach biorą udział miejscy konserwatorzy z samorządów w całej Polsce: Będzina, Krakowa, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Rudy Śląskiej, Rzeszowa, Sopotu, Szczecina, Torunia i  Żor. Planowane są kolejne spotkania w powiększającym się cały czas gronie specjalistów z dziedziny ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego.

Informacje o zbiórce materiałów potrzebnych do zabezpieczania zabytków w Ukrainie można uzyskać pod nr. tel.: 22 44 33 628.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...

Martwa natura

Wielokrotnie nagradzana, przetłumaczona na siedemnaście języków, poruszają...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...