niedziela, 22 grudnia, 2024

Wspólne dziedzictwo wolności – Muzeum Pamięci Sybiru dla Ukrainy

W Muzeum Pamięci Sybiru odbyło się spotkanie, podczas którego omówiono sytuację ukraińskiej społeczności w Białymstoku i w Polsce, a także przygotowane specjalnie dla niej muzealne propozycje.

Uczestnicy spotkania zwracali uwagę, że napaść Federacji Rosyjskiej na suwerenną Ukrainę stanowi dziś naturalny kontekst dla zagadnień, których badaniem zajmuje się placówka.

– W obliczu trwającej za naszą wschodnią granicą bezwzględnej wojny misja Muzeum wciąż zyskuje na aktualności – mówił Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta Białegostoku. – Placówka, która miała się zajmować wyłącznie historią, jest dziś w naturalny sposób miejscem, w którym może rozpocząć się współpraca na rzecz dokumentowania współczesnych przymusowych wysiedleń.

Dyrektor Muzeum, prof. Wojciech Śleszyński, mówił o skierowanych do Ukraińców propozycjach placówki. Już wkrótce w Muzeum rozpocznie się cykl warsztatów przygotowanych we współpracy z Anastasiią Mikhno, doświadczoną psycholog i trenerką osobistą, która zajmowała się dotąd działalnością tego rodzaju w rodzinnym Charkowie i online na terenie całej Ukrainy.

– W tej części Europy zdajemy sobie sprawę, czym jest wolność, widzimy potrzebę pokazywania i wyjaśniania tego, czego jesteśmy świadkami – mówił dyrektor, zapowiadając jednocześnie kolejne inicjatywy skierowane do Ukraińców oraz przedsięwzięcia naukowe i kulturalne, które odbywać się będą pod hasłem „Wspólne dziedzictwo wolności – razem dla Ukrainy”.

Głos na konferencji zabrała również Anastasiia Mikhno, opowiadając o przygotowywanym wspólnie z Muzeum cyklu zajęć „Silniejsi razem”. To projekt, który wspiera młodzież, zmagającą się z trudnościami adaptacyjnymi.

– Dziś wszyscy Ukraińcy mają takie problemy. Dlatego dziękuję Muzeum za zrozumienie problematyki wysiedleń. Dzięki naszej współpracy będziemy mieli możliwość dotarcia do szerszego grona osób zainteresowanych i wsparcia ukraińskich nastolatków, wzmocnienia ich w zmaganiach z tą trudną sytuacją.

Warto dodać, że wszelkie materiały związane z programem zostaną opublikowane na stronach Muzeum do bezpłatnego wykorzystania przez wszystkie zainteresowane instytucje.

Grupa przebywających w Białymstoku uchodźców z Ukrainy wzięła udział w konferencji jako goście specjalni. Jeszcze przed spotkaniem mieli oni możliwość obejrzenia muzealnej wystawy. Warto wspomnieć, że Muzeum Pamięci Sybiru w oparciu o stałą ekspozycję przygotowało specjalną ścieżkę tematyczną dla gości z Ukrainy. W roli przewodnika podczas zwiedzania wystąpił dyrektor placówki, prof. Wojciech Śleszyński. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...