Co się dzieje, gdy kobiety zyskują wpływy w społeczeństwie na takich samych zasadach jak mężczyźni? Jesienią The Hunger Project i Muzeum Etnograficzne w Sztokholmie pokażą wystawę zdjęć, na której zwiedzający będzie mógł poznać historię sześciu kobiet startujących w wyborach do rad miejskich w trzech stanach Indii.
Wybrana na lidera to wystawa fotograficzna poświęcona kobietom i demokracji. Zwiedzający poznają losy Lokammy, Shahidy, Jagadevi, Guthyammy, Khublaty i Laxmi – sześciu indyjskich kobiet walczących o swoje miejsce w polityce. Wystawa jest efektem współpracy The Hunger Project i Muzeum Kultury Światowej, którego częścią jest Muzeum Etnograficzne.
Kobietom na indyjskiej wsi trudno jest sprawić, by ich głos został usłyszany. Są stale wykluczane z równego udziału w społeczeństwie. Chociaż istnieje prawo, które mówi, że powinna im przypadać jedna trzecia miejsc w lokalnych radach miejskich, polityczki muszą znosić groźby i przemoc zarówno ze strony własnej rodziny, jak i innych osób. Wielu Hindusów uważa, że kobiety w ogóle nie powinny angażować się w politykę.
Wystawa Wybrana na lidera będzie prezentowana w Muzeum Etnograficznym od 4 września do grudnia 2021 r.
The Hunger Project to globalna organizacja non-profit, która działa na rzecz zwalczania głodu. Została założona w USA w 1977 roku i dziś działa w 23 krajach.