środa, 22 stycznia, 2025

Wyjątkowe kołdry Amiszów w kolekcji Smithsonian American Art Museum

Smithsonian American Art Museum otrzymało niezwykły dar: kolekcję kołder Amiszów wykonanych między 1880 a 1940 rokiem przez kobiety ze społeczności w Illinois, Indianie, Iowa, Ohio, Pensylwanii i innych stanach USA.

Około 40 podarowanych muzeum kołder pochodzi z kolekcji Faith i Stephena Brownów. Zaczęli je zbierać po obejrzeniu wystawy w Galerii Renwick w Smithsonian American Art Museum w 1973 roku. Od tego czasu para zgromadziła jedną z wiodących w kraju kolekcji kołder Amiszów – niektóre egzemplarze były prezentowane w największych muzeach w całych Stanach Zjednoczonych. Kolekcja podarowana Smithsonian American Art Museum będzie pokazana na wystawie, której otwarcie planowane jest na połowę marca 2024 roku.

Jesteśmy zaszczyceni mogąc zaprezentować ten zbiór narodowi i cieszymy się, że w Smithsonian American Art Museum znaleźliśmy idealny dom dla naszej kolekcji. Nasze zamiłowanie do kołder Amiszów zaczęło się po obejrzeniu wystawy w Galerii Renwick ponad 45 lat temu. Zafascynowało nas, że Amiszki, bez przygotowania artystycznego, komponowały arcydzieła, które w nieprawdopodobny sposób wyprzedziły współczesną sztukę abstrakcyjną

mówią Faith i Stephen Brown.

Do późnych lat sześćdziesiątych kołdry Amiszów były mało znane poza ich społecznościami. Kołdry „na niedzielę”, takie jak te, które zebrali Brownowie, były zwykle wykonywane jako prezenty ślubne, a nie przedmioty codziennego użytku i zakrywały łóżka w dni, kiedy rodzina organizowała nabożeństwa w swoim domu. Ich odważne kolory i abstrakcyjne wzory kolekcjonerzy dzieł porównują z obrazami Paula Klee, Ellswortha Kelly czy Josepha Albersa.

Brownowie przekazali muzeum nie tylko same dzieła, ale też fundusze potrzebne na sprawowanie opieki nad całą kolekcją. Fundacja Faith and Stephen Brown Quilt Care Endowment będzie finansować działania związane z ekspozycją, przechowywaniem i konserwacją Brown Quilt Collection.

Smithsonian American Art Museum jest orędownikiem twórczości artystów – amatorów. Jest to jedno z nielicznych dużych amerykańskich muzeów, które opowiadają się za zróżnicowanym głosem populistów w kontekście tego, co tradycyjnie uważa się za wielką sztukę. Muzeum chętnie prezentuje sztukę ludową i prace samouków, a od prawie 50 lat dysponuje galeriami przeznaczonymi na takie dzieła. Ostatnie wystawy to docenione przez krytyków „Between Worlds: The Art of Bill Traylor” (2018), „Mingering Mike’s Supersonic Greatest Hits” (2015) i „Untitled: The Art of James Castle” (2014).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...