czwartek, 19 grudnia, 2024

Wystawa czasowa Eugeniusz Węgiełek. Radość tworzenia.

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
zaprasza na wystawę Eugeniusz Węgiełek. Radość tworzenia.

Ekspozycja czynna od 22 marca do 2 czerwca 2024 roku, wstęp bezpłatny.

Eugeniusz Węgiełek – rzeźbiarz i malarz ludowy ze wsi Pęcław (między Górą Kalwarią a Warką, pow. piaseczyński). Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w 1980 roku. Rzeźbi w drewnie i maluje, zachęcony przed laty przez artystę rzeźbiarza Stefana Lisowskiego (1928-2010).
Przez ponad 40 lat stworzył niezliczoną ilość rzeźb o tematyce sakralnej: Madonn z Dzieciątkiem, Chrystusów Frasobliwych, postaci świętych, szopek, aniołów, ale także wiejskich muzykantów, niezwykle barwnych ptaków, kotów czy koników.
Maluje sielskie pejzaże i sceny biblijne. Jest zafascynowany pięknem przyrody i otaczającego go krajobrazu, wiejskimi zwyczajami i tradycjami. W swojej twórczości ukazuje barwny, zanikający i niepowtarzalny obraz polskiej wsi, a także radość ilustrowania świata. Realizuje prace z niezwykłą skromnością i prostotą. Jego kolorowe rzeźby wyróżniają się oryginalną kompozycją, zaskakują pomysłami i formą, często są dwustronne. Artysta stworzył własny styl, który wyróżniają rzeźbione, ażurowe elementy dekoracyjne w postaci kolorowych kwiatów i zwierząt.
Maluje na różnych płytach, płótnie, desce, szkle, a czasem na tym, co ma pod ręką. Sam oprawia prace i często dekoruje ramy.Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie i Grupy Communio Graphis w Górze Kalwarii. Od lat chętnie bierze udział w wielu konkursach na rzeźby ludowe, w Polsce i za granicą. Często jest nagradzany. Prezentował swoje dzieła na wystawach zbiorowych w kraju i poza nim. Miał też wystawy indywidualne w wielu ośrodkach kultury.
Wystawa w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest pierwszą tak dużą prezentacją twórczości Eugeniusza Węgiełka, na którą składają się rzeźby i obrazy z kolekcji artysty oraz od wielu prywatnych kolekcjonerów.

Wystawa
Eugeniusz Węgiełek. Radość tworzenia.
Organizator: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Kurator wystawy: Iwona Stefaniak
Koncepcja i scenariusz wystawy: Iwona Stefaniak
Współpraca: Piotr Kupnicki, Krzysztof Perzyna, Karol Kucharski

Teksty: Iwona Stefaniak
Fotografie: Rafał Donica
Projekt graficzny i typograficzny: Homework
Organizacja i administracja: Janusz Kreczmański, Marzena Kądrowska-Grochal, Iwona Jagiełło-Mogielska

Montaż wystawy: Konrad Brynda, Marek Rokita, Dariusz Kaczmarek

© Copyright by Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, 2024
© Copyright by Eugeniusz Węgiełek, 2024

Na wystawie zaprezentowano rzeźbę i malarstwo Eugeniusza Węgiełka ze zbiorów własnych artysty oraz z prywatnych kolekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warcehttp://www.muzeumpulaski.pl%20
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce - zespół pałacowo-parkowy W 1967 roku otwarto tu Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, na cześć najbardziej znanego mieszkańca Winiar – Kazimierza Pułaskiego – polsko-amerykańskiego bohatera walk o niepodległość obu narodów. Poznasz tu nie tylko losy słynnego Kazimierza, ale także innych wielkich Polaków, którzy emigrowali do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (Tadeusza Kościuszki, Juliana Ursyna Niemcewicza, Heleny Modrzejewskiej czy Ignacego Jana Paderewskiego). W Winiarach poczujesz atmosferę domu polskiego szlachcica odpoczniesz obserwując dziewiczą przyrodę, posłuchasz szumu starych drzew i śpiewu ptaków. Swoisty genius loci przyciąga tu gości każdego dnia. Muzeum otacza park krajobrazowy o powierzchni 15 ha, usytuowany na skarpie nad Pilicą. Został założony w II poł. XVIII w. i przekształcony w XIX oraz XX w. To najbardziej urokliwy fragment Warki, miejsce spacerów i odpoczynku mieszkańców oraz turystów.

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...