czwartek, 29 maja, 2025

Wystawa Magdaleny Shummer otwarta

Podczas „Urodzinowej Nocy w Muzeum” otworzyliśmy wystawę „Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer”. Wernisaż zgromadził szeroką publiczność, uczestników Nocy Muzeów, ale także wielu gości.

W otwarciu wystawy udział wzięli przedstawiciele samorządu Powiatu Grójeckiego: Jan Madej – Przewodniczący Rady Powiatu, Andrzej Zaręba – Członek Zarządu Powiatu, Cezary Kołodziejski – radny powiatowy; władze samorządowe Warki reprezentowały radne miasta i gminy – Ewelina Woźniak oraz Katarzyna Kulik. Na wernisaż przybyła również Agnieszka Radecka – zastępca Wójta Gminy Błędów oraz Bożena i Wojciech Prus-Wiśniowcy z Prywatnego Muzeum Regionalnego w Górze Kalwarii. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie reprezentowały – Katarzyna Marzęcka – wice dyrektorka muzeum oraz kuratorki wystawy: Joanna Kalinowska i Alicja Mironiuk-Nikolska. Zebranych powitała Iwona Stefaniak – dyrektorka muzeum, która opowiedziała również o współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie i przygotowaniu wystawy w Warce, którą muzeum to prezentowało w 2024 r. Głos zabrała również wicedyrektorka PMA Katarzyna Marzęcka, która podziękowała za pomysł pokazania ekspozycji w Warce i przedstawiła kuratorki wystawy. Z kolei Pani Joanna Kalinowska przybliżyła życiorys artystki, opowiedziała o koncepcji ekspozycji, kontaktach z Magdaleną Shummer, i powstawaniu ekspozycji. Swoim doświadczeniem pracy nad wystawą podzieliła się Pani Alicja Mironiuk-Nikolska, która opowiedziała o scenariuszu wystawy, prezentowanych obrazach i wycinankach. Pogratulowała Muzeum w Warce pomysłu i realizacji ekspozycji. Iwona Stefaniak – dyrektorka Muzeum im. K. Pułaskiego opowiedziała o domu artystów Magdaleny Shummer i Wojciecha Fangora w Błędowie i kontaktach z wareckim muzeum. Podziękowała Państwowemu Muzeum etnograficznemu w Warszawie za zaufanie, wypożyczenie wystawy, dziękowała wszystkim osobom, które pracowały mad ekspozycją.

Wystawa prezentuje twórczość malarki Magdaleny Shummer – Fangor podzieloną na siedem części. Możemy oglądać tu obrazy i wycinanki z blachy pochodzące z kolekcji sztuki Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, ze zbiorów prywatnych właścicieli i galerii Kolonia Artystyczna w Piasecznie. Uzupełnieniem przekazu, który niesie ze sobą wystawa są wiersze Magdaleny Shummer , ale i elementy scenografii. Ekspozycja Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie została przez wareckie muzeum specjalnie przeprojektowana i dostosowana do sali wystaw, pojawił się tez na niej fragment poświęcony domowi artystów w Błędowie, w powiecie grójeckim. Wystawa otrzymała tez swoją ścieżkę dźwiękową, którą skomponował Kuba Szydło z Warki.

Malowanie było dla Magdaleny Shummer sposobem na życie, sprawiało jej wiele przyjemności. Wynikało z zachwytu nad pięknem świata, różnorodnością form i kształtów. Jej twórczość to afirmacja życia i przyrody, piękne, nasycone kolory i radość tworzenia. Wystawa będzie czynna do 24 sierpnia.

Serdecznie zapraszamy!

Iwona Stefaniak

Dyrektor muzeum

Wystawa „Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer”

Czynna od 17.05.2025 – 24.08.2025

Wystawa zrealizowana przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie w 2024 roku

Kuratorki: Joanna Kalinowska, Alicja Mironiuk Nikolska

Opieka kuratorska w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce: Iwona Stefaniak

Scenografia oraz opracowanie graficzne: Lotne Studio

Wykonanie: Alena Trafimava Artmontage

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warcehttp://www.muzeumpulaski.pl%20
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce - zespół pałacowo-parkowy W 1967 roku otwarto tu Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, na cześć najbardziej znanego mieszkańca Winiar – Kazimierza Pułaskiego – polsko-amerykańskiego bohatera walk o niepodległość obu narodów. Poznasz tu nie tylko losy słynnego Kazimierza, ale także innych wielkich Polaków, którzy emigrowali do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (Tadeusza Kościuszki, Juliana Ursyna Niemcewicza, Heleny Modrzejewskiej czy Ignacego Jana Paderewskiego). W Winiarach poczujesz atmosferę domu polskiego szlachcica odpoczniesz obserwując dziewiczą przyrodę, posłuchasz szumu starych drzew i śpiewu ptaków. Swoisty genius loci przyciąga tu gości każdego dnia. Muzeum otacza park krajobrazowy o powierzchni 15 ha, usytuowany na skarpie nad Pilicą. Został założony w II poł. XVIII w. i przekształcony w XIX oraz XX w. To najbardziej urokliwy fragment Warki, miejsce spacerów i odpoczynku mieszkańców oraz turystów.

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...