Podczas „Urodzinowej Nocy w Muzeum” otworzyliśmy wystawę „Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer”. Wernisaż zgromadził szeroką publiczność, uczestników Nocy Muzeów, ale także wielu gości.
W otwarciu wystawy udział wzięli przedstawiciele samorządu Powiatu Grójeckiego: Jan Madej – Przewodniczący Rady Powiatu, Andrzej Zaręba – Członek Zarządu Powiatu, Cezary Kołodziejski – radny powiatowy; władze samorządowe Warki reprezentowały radne miasta i gminy – Ewelina Woźniak oraz Katarzyna Kulik. Na wernisaż przybyła również Agnieszka Radecka – zastępca Wójta Gminy Błędów oraz Bożena i Wojciech Prus-Wiśniowcy z Prywatnego Muzeum Regionalnego w Górze Kalwarii. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie reprezentowały – Katarzyna Marzęcka – wice dyrektorka muzeum oraz kuratorki wystawy: Joanna Kalinowska i Alicja Mironiuk-Nikolska. Zebranych powitała Iwona Stefaniak – dyrektorka muzeum, która opowiedziała również o współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie i przygotowaniu wystawy w Warce, którą muzeum to prezentowało w 2024 r. Głos zabrała również wicedyrektorka PMA Katarzyna Marzęcka, która podziękowała za pomysł pokazania ekspozycji w Warce i przedstawiła kuratorki wystawy. Z kolei Pani Joanna Kalinowska przybliżyła życiorys artystki, opowiedziała o koncepcji ekspozycji, kontaktach z Magdaleną Shummer, i powstawaniu ekspozycji. Swoim doświadczeniem pracy nad wystawą podzieliła się Pani Alicja Mironiuk-Nikolska, która opowiedziała o scenariuszu wystawy, prezentowanych obrazach i wycinankach. Pogratulowała Muzeum w Warce pomysłu i realizacji ekspozycji. Iwona Stefaniak – dyrektorka Muzeum im. K. Pułaskiego opowiedziała o domu artystów Magdaleny Shummer i Wojciecha Fangora w Błędowie i kontaktach z wareckim muzeum. Podziękowała Państwowemu Muzeum etnograficznemu w Warszawie za zaufanie, wypożyczenie wystawy, dziękowała wszystkim osobom, które pracowały mad ekspozycją.
Wystawa prezentuje twórczość malarki Magdaleny Shummer – Fangor podzieloną na siedem części. Możemy oglądać tu obrazy i wycinanki z blachy pochodzące z kolekcji sztuki Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, ze zbiorów prywatnych właścicieli i galerii Kolonia Artystyczna w Piasecznie. Uzupełnieniem przekazu, który niesie ze sobą wystawa są wiersze Magdaleny Shummer , ale i elementy scenografii. Ekspozycja Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie została przez wareckie muzeum specjalnie przeprojektowana i dostosowana do sali wystaw, pojawił się tez na niej fragment poświęcony domowi artystów w Błędowie, w powiecie grójeckim. Wystawa otrzymała tez swoją ścieżkę dźwiękową, którą skomponował Kuba Szydło z Warki.
Malowanie było dla Magdaleny Shummer sposobem na życie, sprawiało jej wiele przyjemności. Wynikało z zachwytu nad pięknem świata, różnorodnością form i kształtów. Jej twórczość to afirmacja życia i przyrody, piękne, nasycone kolory i radość tworzenia. Wystawa będzie czynna do 24 sierpnia.
Serdecznie zapraszamy!
Iwona Stefaniak
Dyrektor muzeum
Wystawa „Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer”
Czynna od 17.05.2025 – 24.08.2025
Wystawa zrealizowana przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie w 2024 roku
Kuratorki: Joanna Kalinowska, Alicja Mironiuk Nikolska
Opieka kuratorska w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce: Iwona Stefaniak
Scenografia oraz opracowanie graficzne: Lotne Studio
Wykonanie: Alena Trafimava Artmontage







