środa, 22 stycznia, 2025

Wystawa „Polska. Ryszard Kaja (1962–2019)” – przedłużona

Ze względu na duże zainteresowanie publiczności wystawa plakatów Ryszarda Kai w Muzeum Plakatu w Wilanowie, oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie, została przedłużona do 31 października br.

Cykl „Polska” jest oryginalnym konceptem Ryszarda Kai. To zapis prywatnych wspomnień artysty i podróży sentymentalnych po kraju. Prezentowane na wystawie plakaty powstawały w latach 2012–2019. Jest to całość zamknięta, zawierająca 163 tytuły. Plakaty przekazał do kolekcji Muzeum Leszek Jamrozik, powiernik i kustosz spuścizny artysty.

Miejsca – miasta, miasteczka, dzielnice, wsie, regiony, relikty geologiczne, rezerwaty przyrody, parki narodowe – zostały ukazane na plakatach przez pryzmat osobistych wspomnień Kai. Autor zastosował grę form plastycznych, odwołującą się często do pospolitych skojarzeń z konkretną miejscowością. Nie stronił także od charakterystycznych atrybutów kolorytu lokalnego, a nawet znaków ugruntowanej tam tradycji artystycznej. Wiele odniesień nie jest formułowanych wprost.

W metodzie twórczej Kai dominującą rolę odgrywa humorystyczna metaforyka wizualna. Towarzyszy jej skłonność do posługiwania się plastycznym kalamburem, a na poziomie retoryki często pojawiają się metonimie, hiperbole i elipsy. Na poziomie warsztatu graficznego, obok malarskich gestów, przedstawienia tworzą
fotomontażowe inkrustacje i kolaże.

O artyście
Ryszard Kaja był malarzem, scenografem, grafikiem, ilustratorem, fotografem oraz projektantem kostiumów, wnętrz i opraw plastycznych wystaw. Był głównym scenografem w Teatrze Wielkim w Łodzi, Operze i Operetce w Szczecinie i Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, projektował także kostiumy.

Współpracował z Operą Wrocławską, Polskim Teatrem Tańca, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Operą Narodową w Warszawie oraz wieloma instytucjami zagranicznymi – we Francji, Niemczech, Brazylii, Argentynie, Izraelu i Egipcie.

Stworzył ponad dwieście scenografii do spektakli teatralnych, operowych, baletowych, także telewizyjnych i filmów. Od lat 80. projektował plakaty, głównie teatralne. Kaja zajmował się także projektowaniem wnętrz i scenografii wystaw. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Pracował też jako juror cyklicznych konkursów
w dziedzinie plakatu.

Kurator wystawy: Mariusz Knorowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...