niedziela, 22 grudnia, 2024

Wystawa stała ECS laureatką Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2021

Najważniejsza nagroda Unii Europejskiej w obszarze dziedzictwa kulturowego trafiła do Gdańska – laury zebrała wystawa stała Europejskiego Centrum Solidarności. Komisja Europejska i Europa Nostra w tym roku nagrodziły 24 wzorcowe osiągnięcia z 18 krajów europejskich. Teraz czas na internautów, którzy siłą swoich głosów przyznają Nagrodę Publiczności.

Wystawa stała ECS jest jedynym polskim laureatem Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra2021. Uhonorowano ją w kategorii „Edukacja, szkolenia i podnoszenie świadomości”.

W uzasadnieniu jury stwierdziło: Wystawa akcentuje znaczenie pracy i wpływ, jaki miała na kształt Europy, którą znamy dzisiaj. Uwypukla wartość aktywizmu na rzecz praw człowieka, praw pracowniczych i politycznych oraz pokazuje, jak ważne jest obywatelskie zaangażowanie w takie działania. Wykorzystanie w projekcie nowoczesnych technik wystawienniczych i podejścia partycypacyjnego jest niezwykle cenne i stanowi przykład tego, jak zachować historie i uczynić je istotnymi dla współczesnego świata.

Radość w Gdańsku

Jesteśmy wzruszeni i wdzięczni. Wystawa stała ECS łączy opowieść o fenomenie pokojowej rewolucji Solidarności z indywidualnymi doświadczeniami Polaków, ale i naszych gości z Europy i świata. Sprawia, że historia walki o prawa człowieka, siła dialogu i międzyludzkiej solidarności stają się bliskie i niezmiennie aktualne. Dziękujemy Komisji Europejskiej i Europa Nostra za zaufanie i to wyjątkowe wyróżnienie

mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, jednocześnie dziękując całemu zespołowi ECS.

Radości nie kryje też Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, która nagrodę postrzega jako wielkie wyróżnienie, nie tylko dla instytucji.

Uhonorowane zostają osoby, które współtworzyły i współtworzą ECS, miały swój wkład w kształt wystawy stałej, a na co dzień sprawiają, że to miejsce jest żywe, otwarte na wrażliwość dzieci i dorosłych, pochodzących z różnych stron i mówiących różnymi językami. To wyróżnienie również dla gdańszczanek i gdańszczan, którzy dali się ponieść idei Pawła Adamowicza i uwierzyli w ten projekt, a dziś chętnie korzystają z wydarzeń, które odbywają się w ECS. Wreszcie to wyróżnienie dla wszystkich dzielnych Polek i Polaków, dzięki którym rewolucja Solidarności odmieniła oblicze całej Europy

mówi prezydent.

O nagrodzie

Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra to projekt powołany w 2002 roku przez Komisję Europejską. Realizuje go Europa Nostra – federacja organizacji pozarządowych ds. dziedzictwa działająca od 58 lat i obejmująca 40 krajów, przy wsparciu sieci instytucji publicznych, firm oraz osób prywatnych. Nagrody podkreślają i propagują rolę dziedzictwa oraz promują najlepsze praktyki w tej materii, zachęcają do międzynarodowej wymiany wiedzy oraz łączą w sieciach wszystkich zainteresowanych dziedzictwem.

Zwycięzcom nagrody przynoszą znaczące korzyści – większą krajową i międzynarodową promocję, dalsze fundusze oraz wzrost liczby odwiedzających.

Ogłoszenie laureatów

Ogłoszenie laureatów nagrody 2021 odbyło się 25 maja podczas wydarzenia online, którego współgospodarzami byli Mariya Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży oraz Hermann Parzinger, prezydent wykonawczy Europa Nostra.

Głęboko wierzę, że skuteczność w podtrzymaniu naszego materialnego, jak i niematerialnego dziedzictwa, zależy od poświęcenia osób, które za tym stoją. Tymi nagrodami honorujemy wyjątkowe kobiety i wyjątkowych mężczyzn, profesjonalistów w obszarze dziedzictwa, architektów, naukowców i ochotników, którzy sprawiają, że nasze wspólne dziedzictwo staje się coraz bliższe naszemu sercu. Ich wizji należą się oklaski

mówiła Mariya Gabriel.

Internauci do akcji

Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2021 to już kolejne europejskie laury dla ECS. W 2016 roku ECS jako pierwsze i dotąd jedyne muzeum w Polsce zostało uhonorowane Nagrodą Muzealną Rady Europy (EMYA). A historyczna Stocznia Gdańska – plac Solidarności z pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970, Brama nr 2, Sala BHP i Europejskie Centrum Solidarności – została uhonorowana Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

Przy wsparciu internautów, możliwa jest jeszcze jedna wygrana.

Internauci z całej Europy – szczególnie pasjonaci historii, entuzjaści dziedzictwa kulturowego i aktywiści lokalni – od dziś mogą oddawać głosy na swojego laureata spośród wszystkich, którzy uhonorowani zostali Nagrodą Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2021. Zapraszamy do głosowania internetowego i wsparcia ECS. Każdy głos się liczy!

Rywalizacja potrwa do 5 września. Zwycięzcę Nagrody Publiczności poznamy podczas gali Nagród Dziedzictwa Europejskiego, która odbędzie się jesienią tego roku.

Jesienią również ogłoszeni zostaną zwycięzcy GRAND PRIX, którzy otrzymają po 10 tys. euro.

Przewidziano również dwie nagrody specjalne ILUCIDARE za doskonałość w dziedzinie innowacji i stosunków międzynarodowych opartych na dziedzictwie. Tzw. krótka lista kandydatów zostanie ogłoszona 10 czerwca.

Wystawa stała ECS

Wystawa stała ECS zajmuje niemal 3 tys. m kw. na 1 i 2 kondygnacji budynku. Podzielona jest na siedem sal. Zwiedzający spędzają tu średnio 2 godziny. Ta nowoczesna ekspozycja ma charakter narracyjny. Zwiedzający zanurza się w historii opowiadanej przez archiwalne przedmioty, dokumenty, rękopisy, zdjęcia i projekcje wideo, interaktywne instalacje… Każdy, kto odwiedza tę wystawę, ma szansę odnaleźć swoje własne odniesienia do historii i współczesności. Mnogość narracji pozwala tu po wielokroć wracać, za każdym razem odnajdować nową opowieść.

Wśród ponad 1,8 tys. eksponatów znajdują się m.in. Tablice 21 Postulatów Gdańskich, wiszące podczas strajku w Sierpniu ’80 na bramie Stoczni Gdańskiej im. Lenina; suwnica, na której pracowała legendarna działaczka związkowa Anna Walentynowicz; przestrzelona kurtka dwudziestolatka Ludwika Piernickiego, stoczniowca, ofiary Grudnia ’70; biurko Jacka Kuronia, jednego z przywódców opozycji w czasach PRL. Tworzenie wystawy było interdyscyplinarnym wysiłkiem historyków, badaczy społecznych, ekspertów muzealnych, projektantów i inżynierów. Materiały uzyskano z prawie 60 muzeów, archiwów, od lokalnych historyków i byłych opozycjonistów z całej Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rosji, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Te działania wzbogaciły i wzmocniły międzynarodowy zasięg ekspozycji.


EUROPA NOSTRA 2021 | LAUREACI

Najwyższym europejskim laurem w obszarze dziedzictwa w 2021 roku wyróżniono 24 wyjątkowe osiągnięcia z 18 krajów europejskich / spis alfabetyczny wg nazw krajów

Kategoria: Konserwacja

Dworzec towarowy Gare Maritime, Bruksela, BELGIA                                                     

Ogród pałacu Fredensborg, DANIA             

Most Plaka, Epir, GRECJA  

Wardzia, skalny zespół miejsko-klasztorny, GRUZJA

Mas de Burot, Park Przyrodniczy Els Ports, HISZPANIA            

Wieża ciśnień Besòs, Barcelona, HISZPANIA

Dom kupiecki przy 18 Ormond Quay Upper, Dublin, IRLANDIA                                   

Dom Haus Am Horn, Weimar, NIEMCY

Drewnianiy kościół we wsi Urși, Okręg Vâlcea, RUMUNIA

Kategoria: Projekty badawcze

FIBRANET – Włókna w Tkaninach Antycznej Europy, DANIA/GRECJA

Czasopismo naukowe „Control Shift. European Industrial Heritage Reuse in Review” [Wykorzystanie Europejskiego Dziedzictwa Przemysłowego – Przegląd], GRECJA/HOLANDIA

Projekt ART-RISK – Zastosowanie Sztucznej Inteligencji w Konserwacji Zapobiegawczej, HISZPANIA

Kategoria: Usługi specjalne organizacji i osób prywatnych na rzecz dziedzictwa kulturowego

Fundacja Gjirokastra, ALBANIA

Komitet Techniczny ds. Dziedzictwa Kulturowego, CYPR

GEFAC – Grupa Etnograficzno-Folklorystyczna przy Akademii w Coimbrze, PORTUGALIA 

Rita Bargna, WŁOCHY  

Kategoria: Edukacja, szkolenia i podnoszenie świadomości

W ślady za bułgarskim folklorem, BUŁGARIA                           

Ośrodki Dziedzictwa Kulturowego, FINLANDIA/WŁOCHY/SERBIA/HISZPANIA

Święta! na wschodzie i na zachodzie – kościół szkolny, Groningen, HOLANDIA

Wapiennictwo rzemieślnicze w Morón, Morón de la Frontera, HISZPANIA

Europejskie Centrum Solidarności – wystawa stała, Gdańsk, POLSKA                           

Wynalezienie winnego, Trydent, WŁOCHY

Archeologia w domu, ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO

Morus Londinium: Dziedzictwo kulturowe Londynu w drzewach, ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...