czwartek, 21 listopada, 2024

Wystawa w rocznicę masakry

Muzeum Średniowieczne w Sztokholmie zostało już ponownie otwarte dla zwiedzających i zaprasza na wystawę poświęconą sztokholmskiej masakrze sprzed 500 lat. Wystawa powstała w ścisłej współpracy z Uniwersytetem Sztokholmskim i odzwierciedla najnowsze badania w tym zakresie. 

W dniach 7-9 listopada 1520 r. zaułkami Starego Miasta popłynęła krew. Według głównego kata Sztokholmu, Jürgena Homuta, na Stortorget rozstrzelano 82 osoby. Egzekucje były zwieńczeniem krwawej walki o władzę nad tronem Szwecji.

Muzeum Średniowieczne zwraca uwagę na to wydarzenie wystawą „Krwawa łaźnia sztokholmska – 500 lat”. Przedstawia ona dramatyczny obraz masakry Björna Enerotha, a w jej centrum znajdują się rzeźby grupy Karla-Olofa Björka „Stockholms Blodbad” z głównymi aktorami tego dramatu: Christianem II, Kristiną Gyllenstierną i głównym katem Jürgenem Homutem.

Christian II został koronowany przez arcybiskupa Gustava Trolle w Wielkim Kościele w Sztokholmie w niedzielę, 4 listopada. Huczna uroczystość koronacyjna trwała trzy dni. Czwartego dnia goście zostali wezwani do zamku, gdzie arcybiskup Trolle oskarżył wrogów króla o herezję. W trakcie tego spotkania bramy zamku zostały zamknięte, a gości uwięziono. Następnego dnia odbyło się spotkanie hierarchów kościelnych, któremu przewodniczył biskup duński Jens Andersen Beldenak. Obradujący stwierdzili, że oskarżeni przez Trolle’a rzeczywiście byli winni herezji.

W środku dnia kilku więźniów wyprowadzono do Stortorget w celu wykonania egzekucji. Christian II nie stawił się na niej osobiście – zamiast tego egzekucje organizował m.in. jego doradca Didrik Slagheck. Wydarzenia opisał jeden z naocznych świadków, Olaus Petri. Według jego relacji, najpierw ścięto dwóch biskupów, następnie kilku radnych i rycerzy, a następnie dwóch burmistrzów Sztokholmu oraz całą radę i innych mieszkańców miasta. Następnego dnia egzekucje kontynuowano. Słudzy szlachciców byli wieszani, a domy rozstrzelanych Sztokholmczyków plądrowane na oczach ich żon i dzieci. Ciała pozostawiono na placu przez trzy dni, później zabrano je do Södermalm i spalono. Ten sam los spotkał ciało szwedzkiego regenta Stena Sture Młodszego. Christina Gyllenstierna uniknęła egzekucji, ale została uwięziona i zabrana wraz z kilkoma innymi kobietami do ​​więzienia w Kopenhadze.

Wystawa „Krwawa łaźnia sztokholmska – 500 lat” będzie prezentowana w Muzeum Średniowiecznym do 7 listopada. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...