niedziela, 19 stycznia, 2025

Wystawa z muzyką w roli głównej

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce od 2 lipca prezentuje nową wystawę czasową. Tym razem zaprasza zwiedzających do świata produkcji filmowych, a główną rolę na ekspozycji gra MUZYKA!

„Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym” – to tytuł wystawy, którą przygotowywano od kilku lat, a potem pandemia Covid-19 spowodowała jej przesunięcie w czasie.  Jej otwarcie połączono z  10. Jubileuszowym Piknikiem historyczno-kulturalnym Vivat Pułaski, który muzeum organizuje w pierwsza niedzielę lipca od wielu lat, w przeddzień Dnia Niepodległości USA.  

Bohaterami wystawy są polscy kompozytorzy, którym udało się stworzyć ścieżki dźwiękowe do amerykańskich filmów: Bronisław Kaper, Henryk Wars, Krzysztof Komeda, Krzysztof Penderecki, Zbigniew Preisner, Wojciech Kilar i Jan A.P. Kaczmarek. Każdy z nich wniósł wkład w sukcesy produkowanych za oceanem dzieł wielkiego ekranu. Znajdziemy wśród nich filmy kultowe.

Na ekspozycji gra muzyka, ale można również zobaczyć fotosy i plakaty filmowe,  oryginalne pamiątki związane z sukcesami kompozytorów, m.in. monetę którą Krzysztof Komeda otrzymał na szczęście od Romana Polańskiego po przyjeździe do USA, plakiety nagród Zbigniewa Preisnera, rękopisy zapisów nutowych Wojciecha Kilara, oryginalną nominację Jana A.P. Kaczmarka do Oskara, czy elementy garderoby Kaczmarka, w których kompozytor wystąpił na oscarowej gali w 2005 r. i wiele innych atrakcyjnych niespodzianek.

Zebranie materiałów na tak złożoną wystawę nie było łatwe. Pomysłodawca i kurator – Karol Kucharski (historyk i miłośnik filmu) przy wsparciu dyrekcji muzeum, zdobył po drodze wielu partnerów  prywatnych i instytucjonalnych, w tym również z USA. Szeroka współpraca złożyła się na bardzo interesujący projekt, z wieloma oryginalnymi eksponatami, wspaniałą muzyką filmową i walorami edukacyjnymi.

Niecodzienny klimat wystawy został stworzony przez projektantów identyfikacji i scenografii, w której zwiedzający mogą poczuć się jak w kinie, usiąść w wygodnym fotelu i posłuchać muzyki. Oryginalne eksponaty odkryją w specjalnej wielkiej szafie, która zachęca do interakcji poprzez otwieranie kolejnych szuflad z eksponatami.

Ekspozycja „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym” będzie czynna dla zwiedzających do 17 grudnia br. Serdecznie zapraszamy.

Kurator wystawy: Karol Kucharski

Współpraca: Iwona Stefaniak

Teksty: Karol Kucharski

Redakcja językowa: Marzena Pawłowska

Tłumaczenie: Joanna Łukasiak-Hołysz

Projekt scenografii wystawy, identyfikacja wizualna — Kamila Schinwelska, Marcin Gwiazdowski / Elipsy

Aranżacja, produkcja wystawy — Alena Trafimava / Artmontage

Konsultacje, wsparcie muzyczne: Radosław Kruszyna

Współpraca administracyjno-techniczna: Iwona Jagiełło-Mogielska, Marzena Kądrowska-Grochal, Janusz Kreczmański, Piotr Kupnicki, Krzysztof Perzyna, Anna Trzaska

Organizator: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Partnerzy:

Muzeum Historii Katowic

USC Polish Music Center w Los Angeles

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Patronat honorowy:

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. Piotr Gliński

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik

Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak

Burmistrz Warki Dariusz Gizka

Patronat medialny:

Film.org.pl

Radio Plus Radom

Wystawa „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Grójeckiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warcehttp://www.muzeumpulaski.pl%20
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce - zespół pałacowo-parkowy W 1967 roku otwarto tu Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, na cześć najbardziej znanego mieszkańca Winiar – Kazimierza Pułaskiego – polsko-amerykańskiego bohatera walk o niepodległość obu narodów. Poznasz tu nie tylko losy słynnego Kazimierza, ale także innych wielkich Polaków, którzy emigrowali do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (Tadeusza Kościuszki, Juliana Ursyna Niemcewicza, Heleny Modrzejewskiej czy Ignacego Jana Paderewskiego). W Winiarach poczujesz atmosferę domu polskiego szlachcica odpoczniesz obserwując dziewiczą przyrodę, posłuchasz szumu starych drzew i śpiewu ptaków. Swoisty genius loci przyciąga tu gości każdego dnia. Muzeum otacza park krajobrazowy o powierzchni 15 ha, usytuowany na skarpie nad Pilicą. Został założony w II poł. XVIII w. i przekształcony w XIX oraz XX w. To najbardziej urokliwy fragment Warki, miejsce spacerów i odpoczynku mieszkańców oraz turystów.

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...