środa, 22 stycznia, 2025

Wystawa zdjęć Adama Bujaka w Rzymie

W rzymskim Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z AkwinuAngelicum będzie można od 22 października oglądać wystawę „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka”. Inauguracja wystawy, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, uświetnia obchody 101. urodzin papieża.

Wystawa „Karol Kardynał Wojtyła” zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie w 2020 roku prezentowała 172 fotografie Adama Bujaka. Z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza i we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie MNK podjęło się organizacji drugiej odsłony wystawy w Angelicum w Rzymie. Partnerami wydarzenia są Angelicum, Instytut Kultury św. Jana Pawła II, Fundacja św. Mikołaja (Teologia Polityczna).

Wystawa prezentuje 65 fotografii i obejmuje okres od milenium Chrztu Polski w 1966 r., którego inicjatorem był kardynał Stefan Wyszyński, do ostatniej podróży apostolskiej papieża Jana Pawła II do ojczyzny w 2002 r. Autor zdjęć koncentruje się przede wszystkim na wątkach krakowskich w biografii papieża, fotografując go najpierw jako metropolitę, kardynała i wreszcie, jako Jana Pawła II goszczącego w Krakowie podczas pielgrzymek. To najważniejsze momenty współczesnej historii, ukazujących solidarność i jedność Polaków.

– Chciałbym, aby tę siłę zobaczyli ludzie, którzy sobie nie zdają sprawy, że takie wielkie wydarzenia miały miejsce w Krakowie – podkreśla Adam Bujak, którego praca była nierozerwalnie związana z osobą Karola Wojtyły, a potem Papieża Polaka. – To dla mnie wyróżnienie, że mogłem być z tak wspaniałym człowiekiem przez tyle lat.

– Prezentowane na wystawie fotografie są dla Adama Bujaka podróżą w przeszłość, okazją do ponownego spotkania z człowiekiem, który był dla twórcy duchowym przewodnikiem. Chęcią powrotu do wydarzeń szczególnych. Procesem, w którym chronologia schodzi na drugi plan, a najważniejsze staje się wspomnienie spraw, które autora poruszyły i zafascynowały – mówi Magdalena Święch, kurator wystawy.

Wystawa będzie otwarta dla publiczności do 9 grudnia.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...