niedziela, 22 grudnia, 2024

Z parku do muzeum – w Łodzi znaleziono zabytkowe artefakty

Podczas rewitalizacji łódzkiego parku imienia Henryka Sienkiewicza odnaleziono szereg zabytkowych artefaktów. Trafią one do Muzeum Farmacji imienia profesora Jana Muszyńskiego.

Wśród znalezisk są m.in. zabytkowy kałamarz, porcelanowe i szklane fiolki oraz menzurki.

Często inwestycje z zakresu rewitalizacji przynoszą niespodzianki. Na takie właśnie trafiliśmy w parku Sienkiewicza. Podczas prac ziemnych odkryliśmy zakopane w niej zabytkowe przedmioty apteczne. pochodzą one zapewne z przełomu XIX i XX wieku, być może z apteki, znajdującej się przy ówczesnej ulicy Widzewskiej, czyli dzisiaj Jana Kilińskiego. Prowadzimy obecnie procedurę przekazania odkryć do Muzeum Farmacji, gdzie – mamy nadzieję – wzbogacą bogatą kolekcję zbiorów

mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Podczas prac rewitalizacyjnych odkryto także pełne zagospodarowanie dawnego podwórka i relikty ceglane, butelkę sygnowaną pochodzącą z XIX – wiecznej apteki Królikiewicza i Bartoszewskiego, oznakowany sygnaturami rosyjskimi zestaw naczyń do rozdrabniania leków, a także szkło użytkowe i butelki na wodę.

Bardzo dziękujemy za możliwość ekspozycji odkryć w naszym muzeum. Znaleziska fantastycznie dokumentują historię naszego łódzkiego zawodu farmaceutycznego. Trzeba też wspomnieć o pobliskiej aptece, która w tym rejonie funkcjonowała. W planach mamy wystawę prezentującą wszystkie artefakty z łódzkich badań archeologicznych. Wśród odkryć w parku im. H. Sienkiewicza znalazły się butelki apteczne, które z pewnością były wykorzystywane na wody mineralne lub innego rodzaju medykamenty. Łódzkie apteki słynęły z wytwórczości sztucznych wód mineralnych

zauważa Jakub Kossowski, dyrektor Muzeum Farmacji imienia profesora Jana Muszyńskiego w Łodzi.


Muzeum Farmacji mieści się w najstarszej łódzkiej aptece przy placu Wolności 2, istniejącej od 1830 roku. Powstało w 2008 roku i ma w zbiorach ponad tysiąc oryginalnych eksponatów. Patronem muzeum jest profesor Jan Muszyński – jeden z najwybitniejszych polskich botaników i farmaceutów pierwszej połowy XX wieku, założyciel Wydziału Farmaceutycznego na Uniwersytecie Łódzkim, współtwórca Łódzkiego Ogrodu Botanicznego.

ŹródłoUM Łódź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...