Podczas rewitalizacji łódzkiego parku imienia Henryka Sienkiewicza odnaleziono szereg zabytkowych artefaktów. Trafią one do Muzeum Farmacji imienia profesora Jana Muszyńskiego.
Wśród znalezisk są m.in. zabytkowy kałamarz, porcelanowe i szklane fiolki oraz menzurki.
Często inwestycje z zakresu rewitalizacji przynoszą niespodzianki. Na takie właśnie trafiliśmy w parku Sienkiewicza. Podczas prac ziemnych odkryliśmy zakopane w niej zabytkowe przedmioty apteczne. pochodzą one zapewne z przełomu XIX i XX wieku, być może z apteki, znajdującej się przy ówczesnej ulicy Widzewskiej, czyli dzisiaj Jana Kilińskiego. Prowadzimy obecnie procedurę przekazania odkryć do Muzeum Farmacji, gdzie – mamy nadzieję – wzbogacą bogatą kolekcję zbiorów
mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.
Podczas prac rewitalizacyjnych odkryto także pełne zagospodarowanie dawnego podwórka i relikty ceglane, butelkę sygnowaną pochodzącą z XIX – wiecznej apteki Królikiewicza i Bartoszewskiego, oznakowany sygnaturami rosyjskimi zestaw naczyń do rozdrabniania leków, a także szkło użytkowe i butelki na wodę.
Bardzo dziękujemy za możliwość ekspozycji odkryć w naszym muzeum. Znaleziska fantastycznie dokumentują historię naszego łódzkiego zawodu farmaceutycznego. Trzeba też wspomnieć o pobliskiej aptece, która w tym rejonie funkcjonowała. W planach mamy wystawę prezentującą wszystkie artefakty z łódzkich badań archeologicznych. Wśród odkryć w parku im. H. Sienkiewicza znalazły się butelki apteczne, które z pewnością były wykorzystywane na wody mineralne lub innego rodzaju medykamenty. Łódzkie apteki słynęły z wytwórczości sztucznych wód mineralnych
zauważa Jakub Kossowski, dyrektor Muzeum Farmacji imienia profesora Jana Muszyńskiego w Łodzi.
Muzeum Farmacji mieści się w najstarszej łódzkiej aptece przy placu Wolności 2, istniejącej od 1830 roku. Powstało w 2008 roku i ma w zbiorach ponad tysiąc oryginalnych eksponatów. Patronem muzeum jest profesor Jan Muszyński – jeden z najwybitniejszych polskich botaników i farmaceutów pierwszej połowy XX wieku, założyciel Wydziału Farmaceutycznego na Uniwersytecie Łódzkim, współtwórca Łódzkiego Ogrodu Botanicznego.