niedziela, 17 sierpnia, 2025

Zabytek września Muzeum Podlaskiego

Zabytkiem miesiąca Muzeum Podlaskiego we wrześniu jest rzeźba ceramiczna zatytułowana MADZIA autorstwa Alfonsa Karnego, lata 50-60. XX w., ceramika szkliwiona, odlew, wys. 39,5 cm; szer. 20,0 cm; gł. 26,0 cm.

Od drugiej połowy lat 50. XX w. Alfons Karny zaczął stopniowo odchodzić od portretów w brązie na rzecz eksperymentów z rzeźbą ceramiczną. Karny stosował barwne polewy, których skład chemiczny, sposób przygotowania i zastosowania był jego tajemnicą. Rzeźbiarz wykorzystywał również srebro i złoto płatkowe, którymi pokrywał formy do odlewu ceramiki i bacznie analizował temperaturę jej wypalania. Z tego okresu twórczych eksperymentów pochodzi rzeźba ceramiczna zatytułowana „Madzia”, wyróżniająca się niebieskim szkliwem. Jest ona kolejnym powtórzeniem portretu przyjaciółki rzeźbiarza, Magdaleny Kuny. Inspiracją powstania portretu była jej wizyta w warszawskiej pracowni Karnego w 1941 r., wymuszona godziną policyjną.

Zafascynowany urodą dziewczyny rzeźbiarz wykonał jej portret w brązie. Do motywu Magdaleny Kuny wracał wielokrotnie, uwieczniając jej wizerunek w różnych materiałach.

Dopełnianiem ekspozycji zabytku jest karta okolicznościowa z opisem. Można ją nabyć w kasie Muzeum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

XIII Festiwal Blues pod Piecem

30 sierpnia 2025 r. o godz. 19.00 – Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach...

Wyniki naboru do projektu “Projektowan...

Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu szkoleniowego realizow...

Dofinansowanie z Muzeum Historii Polsk...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otrzymało kolejne dofinansowanie. M...

Pierwsze żniwa 1944. Maszyny z fabryki...

Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie zaprasza: W sobotę, 26 lipca, proponu...

„Lato w Hucie 2025”

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach serdecznie zaprasza do&nb...