piątek, 22 listopada, 2024

Zabytkowy fryz w centrum Rzeszowa odrestaurowany

Staraniem wspólnoty mieszkańców, Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych oraz przy wsparciu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odrestaurowano zabytkowy fryz na elewacji kamienicy przy ulicy Sobieskiego 5 w Rzeszowie.

127-letnia kamienica przy ul. Sobieskiego 5 to drugi już budynek w ścisłym centrum miasta, restaurowany przez wspólnotę i Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w ostatnim czasie. W sierpniu br. konserwatorzy zabytków miejski i wojewódzki bez zastrzeżeń odebrali zrewitalizowaną zabytkową kamienicę przy ulicy Grunwaldzkiej 24. Tam spod warstw tynku podczas prac rewitalizacyjnych wydobyto XIX-wieczny wygląd budynku. Elewacja oraz dach kamienicy zostały wyremontowane zjednoczonymi siłami wspólnoty mieszkańców i MZBM, przy dużym wsparciu ze strony miejskiego i wojewódzkiego konserwatorów zabytków.

W przypadku kamienicy przy ul. Sobieskiego 5 odrestaurowano zabytkowy fryz znajdujący się na elewacji pod okapem dachu.

Pieniądze na renowację fryzu kamienicy przy ul. Sobieskiego 5 udało się zdobyć w 2022 roku.

– Otrzymaliśmy od konserwatora zabytków 55 000 złotych dotacji. Niestety znacznie wzrosły ceny materiałów i prac konserwatorskich. Koszt renowacji wzrósł do 75057 złotych. Brakujące 20 000 złotych dopłaciła wspólnota mieszkaniowa i można było rozpocząć prace renowacyjne – opowiada Stanisław Selwa, z ROM nr 3 MZBM.

Dawną świetność fryzom przywrócili pracownicy firmy Ars Restauro Konserwacja Zabytków Rzeszów Romana Dawidziaka.

Prace objęte są 36-miesięczną gwarancją. Roboty były nadzorowane przez konserwatora zabytków oraz Jerzego Jędrykę, pracownika MZBM, który posiada uprawnienia konserwatorskie.

Fryz na elewacji kamienicy przy ul. Sobieskiego 5 składa się z 15 pól. Przedstawia m. in. herby rodowe. Ma powierzchnię 9,85 metra kwadratowego.

Kamienica przy ul. Sobieskiego 5 w Rzeszowie została zbudowana pod koniec XIX wieku w 1895 roku przez doktora Jakuba Bujniewicza, który odkupił działkę wraz z budynkiem w kształcie litery L od Karoliny z Mneków.

– Restauracja fryzu to jednak nie jedyne nasze działania w przypadku tej kamienicy. Planujemy tam także restaurację bramy wejściowej, która ma zabytkowy charakter – mówi kierownik ROM nr 3 Bogusław Siwiec. – W sprawie bramy składamy wniosek do wojewódzkiego konserwatora zabytków o dotacje. Koszt tej pracy, która także ma być wykonana przez pracownię konserwacji zabytków to 36900 złotych.

ŹródłoUM Rzeszów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...