środa, 8 stycznia, 2025

Zajęcia edukacyjne w Ogrodzie Doświadczeń – wrzesień 2021

1 września, godz. 15:30

Czy znasz te zapachy?

Czy wiesz, że są rośliny, które w swoim składzie mają pachnące cząsteczki związków chemicznych? Po zmieszaniu z cząsteczkami powietrza do naszego nosa trafiają cząsteczki olejków eterycznych, które potrafimy rozpoznawać. Na zajęciach dowiemy się, które z ziół można wykorzystać do sporządzenia aromatycznego napoju herbacianego. Uczestnicy zajęć uzupełniają kartę z opisami, wklejając pachnące listki roślin.

Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat. Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń.

4 września, godz. 15:30

Czym są prądy morskie?

Na zajęciach wyjaśnimy, co to jest prąd morski oraz wykonamy doświadczenia wyjaśniające to zjawisko. Korzystając z mapy z naniesionymi autostradami oceanów zastanowimy się, gdzie może dopłynąć butelka z listem w środku, wrzucona do oceanu na wybrzeżu Florydy.

Korzystając z czujnika wilgotności systemu elektronicznej rejestracji danych Pasco Pasport, zmierzymy aktualne wartości wilgotności powietrza w naszym otoczeniu.

Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat. Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń. Czas trwania 20 minut.

6, 16, 27 września, godz. 16:00

Dziecinnie proste eksperymenty

Przygotujmy się wspólnie na nowy rok szkolny! Na zajęciach poznamy eksperymenty, które można wykonać, wykorzystując przedmioty dostępne w każdym domu. Przekonamy się, czy da się zrobić szaszłyk z balona oraz czy można napompować go bez użycia ust i pompki. Zbadamy gęstość substancji oraz sprawdzimy czy kartka papieru jest w stanie zatrzymać wodę w szklance.

Zajęcia skierowane są dla małych dzieci od 6 lat. Limit 10 osób.

7 września, godz. 15:00 i 18:00

Protozoa, mikro świat w powiększeniu. 

Na zajęciach poznamy niektóre grupy pierwotniaków, dowiemy się o ich roli w ekosystemie i naszym życiu. Każdy z uczestników będzie dysponował mikroskopem i samodzielnie przygotuje kilka preparatów mikroskopowych. Za pomocą klucza do oznaczania pierwotniaków uczestnicy postarają się oznaczyć oglądanie gatunki. 

Zajęcia skierowane są dla osób od 14 lat. Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń. Czas trwania 1h. 


8 września, godz. 15:30

Jak rozpoznać drzewo po kształcie liścia?

Na zajęciach dowiemy się, jak rozpoznać można drzewo na podstawie kształtu liścia, brzegu blaszki i użyłkowania. Wykonamy pamiątkowy album z liśćmi z drzew w Ogrodzie Doświadczeń oraz zakładkę do książki z liściem.

Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat. Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń. Czas trwania 20 minut.

9 września, godz. 15:00 i 18:00 

Glony, pospolite i fascynujące

Na zajęcia uczestnicy zapoznają się z pojęciem glonów, roli tych organizmów w ekosystemie i ewolucji życia. Każdy z uczestników będzie dysponował mikroskopem i samodzielnie przygotuje kilka preparatów mikroskopowych. Za pomocą klucza do oznaczania glonów, uczestnicy postarają się oznaczyć oglądanie gatunki.

Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń. Zajęcia skierowane są dla osób od 14 lat.

11 września, godz. 15:30

Jak wpływa na poziom mórz i oceanów topnienie lodu różnego pochodzenia?

Na zajęciach dowiemy się jaka jest różnica między lodem morskim a lodem kontynentalnym zwanym lądolodem. Wykonamy doświadczenia i odpowiemy na pytanie: czy i jak zmienia się poziom wód, gdy stopi się lód morski i lód kontynentalny?

Korzystając z czujnika temperatury systemu elektronicznej rejestracji danych Pasco Pasport, zmierzymy aktualną wartość temperatury powietrza.

Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat. Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń. Czas trwania 20 minut.

12 września, godz. 13:00

LEMoniada 2021 “Niezwyciężony”
Finał Konkursu czytelniczego

Więcej informacji: https://www.ogroddoswiadczen.pl/lemoniada2021

15 września, godz. 15:30

Jak wyznaczyć wysokość drzewa mierząc jego cień?

Jeśli tylko dopisze pogoda i będzie słonecznie, na zajęciach poznamy metodę wyznaczania wysokości wybranego obiektu, na podstawie jego cienia.

Na zajęciach oszacujemy, ile metrów ma najwyższa wierzba biała rosnąca w Ogrodzie Doświadczeń. 

Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat. Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń. Czas trwania 20 minut.

18 września, w ramach projektu „Zajrzyj do Huty”:

  • 11:00 Ogród Doświadczeń im. St. Lema oraz PGE Energia Ciepła zapraszają na warsztaty „Naukowe zabawy z ciepłem”

Uczestnicy zajęć będą współuczestnikami eksperymentów, w których tematem przewodnim będą zjawiska cieplne, zamiana energii mechanicznej na cieplną oraz energii cieplnej na elektryczną. Podczas zajęć zaprezentowane zostanie nowe stanowisko w Ogrodzie Doświadczeń – Eksperyment Jolue’a oraz zestaw demonstracyjny na bazie termoogniwa, w którym energia cieplna zamieniana jest na energię elektryczną.

  • 15:00 Warsztaty „Pozytywka na ogniwo chemiczne”

W trakcie warsztatu – wykorzystując materiały, które często mamy w swoich domach – wykonamy ogniwo chemiczne, pierwowzór baterii, które będzie źródłem prądu elektrycznego. Na zajęciach zbudujemy ogniwo chemiczne, zmierzymy otrzymany prąd i spróbujemy zasilić nim grająca kartkę z pozytywką. Dowiemy się również, gdzie należy wyrzucać zużyte baterie.

  •  17:00 Ogród Doświadczeń im. St. Lema oraz PGE Energia Ciepła zapraszają na warsztaty „Elektro-gra”

W ramach warsztatów związanych z elektrycznością każdy uczestnik wykona elektro-grę, którą będzie później mógł zabrać do domu. Zestaw do gry budowany jest przez połączenie za pomocą kleju na gorąco przełącznika, baterii, diody, głośnika i wygiętego drutu. Gra polega na takim manewrowaniu kawałkiem drutu z zagiętą końcówką, aby w jak najkrótszym czasie przemieścić końcówkę wzdłuż innego drutu, wygiętego w dowolny kształt. Krańce dowolnie wygiętego drutu stanowią początek i koniec gry. Każde dotknięcie drutu sygnalizowane jest światłem diody oraz dźwiękiem z głośnika i oznacza karne sekundy. Zestaw wzorcowy będzie przedstawiał skrót „KOT” i nawiązywał do maskotki PGE Energia Ciepła – Kota Ciepłosława.

Czas trwania ok 40 minut.

Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat. Prosimy o wcześniejszą rezerwację. 

Wstęp do Ogrodu z przewodnikiem „Zajrzyj do Huty” w cenie 1 zł. Prosimy o rezerwację miejsc na warsztatach.

19 września, godz. 13:00 i 16:00

Dni Otwarte Funduszy Europejskich
Warsztaty edukacyjne pt. Woda wokół nas”

Uczestnicy będą mogli poznać właściwości wody i dowiedzieć się, jak krąży ona w przyrodzie. Zrobimy między innymi chmurę w słoiku i wir wodny w butelce. Ponadto będziemy mogli doświadczyć odrobiny, związanej z wodą, magii obserwując znikającą monetę. Zajęcia skierowane są dla rodzin z dziećmi. 

Udział w zajęciach jest możliwy po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji: od poniedziałku do piątku w godz.: 8:00–16:00, tel. 12 428 66 00 wew. 11; e-mail: ogrod@mim.krakow.pl. Osoby, które dokonały rezerwacji na bezpłatne warsztaty w ramach “Dni Otwartych  Funduszy Europejskich”, mają również możliwość kupienia biletu na zwiedzanie Ogrodu w cenie 1 zł.

24 września XV Małopolska Noc Naukowców

  • 18:00; 19:00 i 20:00 Pokazy doświadczeń

Implozja beczki  –  do stalowej beczki o pojemności 200 l wlewamy trochę wody i podgrzewamy. Jak już mocno paruje, zakręcamy szczelnie beczkę i schładzamy ją wodą. W beczce powstaje podciśnienie i zapada się ona z hukiem.

Eksplozja ciekłego azotu – do butelki pcv nalewamy ciekłego azotu i zakręcamy – bardzo ostrożnie, bo to niebezpieczne! Następnie wrzucamy do pustej beczki, wsypujemy dwa worki plastikowych kulek. Kiedy butelka wybucha wyrzuca kulki na kilkanaście metrów w górę.

Czas trwania jednego doświadczenia ok 20 min.

Dla każdego Odwiedzającego Ogród wstęp od godz. 18:00 umożliwiał będzie zwiedzanie i korzystanie ze wszystkich dostępnych urządzeń i stanowisk. 

26 września, godz. 15.30

Jaki wpływ ma zmiana zasolenia wody i zmiana stężenia CO2 w powietrzu na morza i oceany?

Na zajęciach wykonamy doświadczenia, dzięki którym odpowiemy na postawione w tytule pytania. Korzystając z czujnika zawartości CO2 systemu elektronicznej rejestracji danych Pasco Pasport, zmierzymy aktualną wartość stężenia CO2 w powietrzu.

Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat. 

Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń. Czas trwania 20 minut.

***

Prosimy o wcześniejszą rezerwację na wydarzenia. Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00-16:00, telefonicznie – 12 428 66 00 wew. 11 lub mailowo: rezerwacja@mim.krakow.pl.

Przy zakupie biletów zachęcamy do skorzystania ze zniżek:

  • Krakowskiej Karty Rodzinnej
  • Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
  • Karty Krakowskiej
  • karty #zwiedzajKraków.

Odpowiedni dokument uprawniający do zniżki należy okazać przy zakupie biletu w kasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...