W Muzeum Narodowym w Warszawie podpisano porozumienie, na mocy którego portal kronika.gov.pl zostanie zasilony unikatowymi zbiorami muzealnymi z platformy Cyfrowe MNW. Ogólnopolska multiwyszukiwarka, gromadząca obiekty nauki i kultury, znacząco ułatwia dostęp do polskiego dziedzictwa kulturowego. Porozumienie o współpracy podpisali sekretarz stanu w KPRM, Adam Andruszkiewicz oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, dr hab. Łukasz Gaweł, prof. UJ.
Portal KRONIK@, czyli Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury, to cyfrowa przestrzeń do prezentacji zasobów polskiej nauki i kultury. W portalu znajdziemy także wizerunki cyfrowe dzieł sztuki z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, m.in. „Bitwę pod Grunwaldem” Jana Matejki oraz „Babie lato” i „Kuropatwy” Józefa Chełmońskiego. Kolejne zasoby będą sukcesywnie pojawiać się na stronie kronika.gov.pl w najbliższych miesiącach.
Portal KRONIK@ zapewnia także przestrzeń do bezpiecznego przechowywania cyfrowych zasobów instytucji kultury, oferując przestrzeń serwerową. Może z niej skorzystać nieodpłatnie każda instytucja, która już posiada zdigitalizowane zbiory.
– Muzeum Narodowe w Warszawie od 12 lat prowadzi własny portal Cyfrowe MNW (cyfrowe.mnw.art.pl), w którym obecnie udostępniane jest ponad 68 tys. obiektów z muzealnej kolekcji – mówi dyrektor Muzeum Łukasz Gaweł. – Ilość ta powiększy się w lipcu bieżącego roku do 100 tys. dzięki projektowi Hereditas. Digitalizacja i udostępnianie zbiorów MNW, realizowanemu z dofinansowaniem Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i MKiDN. Podpisane porozumienie pozwoli nie tylko na agregację obiektów cyfrowych w ogólnopolskiej multiwyszukiwarce, ale także na uzyskanie przestrzeni zapasowej na serwerze KRONIK@ dla Repozytorium Cyfrowego MNW. Dołączenie Muzeum do tego projektu jest szansą na zwiększenie dostępności i promocję zbiorów instytucji oraz zabezpieczenie owoców prowadzonych od wielu lat prac digitalizacyjnych. Dynamicznie rozwijający się portal KRONIK@ to wygodne narzędzie, za pomocą którego można wyszukać informacje o zbiorach przechowywanych w wielu instytucjach w Polsce. MNW z radością będzie je współtworzyć.
KRONIK@ staje się miejscem cyfrowych spotkań miłośników kultury i sztuki oraz ważnym punktem odniesienia dla świata nauki, dzięki gromadzeniu i udostępnianiu zbiorów muzealnych, bibliotecznych i archiwalnych.
Już dziś użytkownicy portalu znajdą w nim blisko 16 mln obiektów pogrupowanych w ramach 67 kategorii tematycznych. To zbiory z m.in. z Biblioteki Narodowej czy Uniwersytetu Wrocławskiego.
Archiwalia, książki, rękopisy, prasa, grafika, plakaty, druki ulotne, dzieła sztuki, a także fotografie są dostępne dla każdego z poziomu ekranu komputera, tabletu lub smartfona. KRONIK@ powstała przede wszystkim po to, by użytkownicy mogli korzystać z dedykowanej wyszukiwarki cyfrowych dzieł zgromadzonych w jednym portalu. To swoisty „menadżer wiedzy” – źródło inspiracji dla wszystkich użytkowników.
Dołącz do portalu KRONIK@
Zachęcamy instytucje kultury i nauki do włączania się w proces rozwoju portalu. A tych, którzy jeszcze portalu nie znają, zapraszamy do odbycia wirtualnej podróży po kronika.gov.pl. Niech stanie się ona inspiracją do zgłębiania piękna polskiej kultury i osiągnięć nauki.