czwartek, 24 kwietnia, 2025

„Zbrodnicza medycyna w KL Auschwitz” – nowa lekcja internetowa muzeum

Zbrodnicza medycyna w KL Auschwitz” to nowa lekcja internetowa Muzeum dotycząca m.in. eksperymentów, jakie przeprowadzali na więźniach obozu Auschwitz niemieccy lekarze. Jej autorką jest Teresa Wontor-Cichy z Centrum Badań Muzeum.

„Ofiary eksperymentów, którymi stali się więźniowie obozu Auschwitz, pochodziły z różnych miejsc okupowanej przez Niemców Europy, wiele osób było pochodzenia żydowskiego. Eksperymentowano również na dzieciach. Lekarze niemieccy nie stosowali wobec nich żadnych zasad, należnych praktyce medycznej. Postępowali zazwyczaj z pogwałceniem najbardziej elementarnych zasad humanitaryzmu, etyki i deontologii lekarskiej. Dlatego też eksperymenty przeprowadzane na więźniach powinniśmy określać jako zbrodnię dokonywaną przez lekarzy, wierzących w ideologię nazistowską” – czytamy w początkowym rozdziale lekcji.

– Kolejne części lekcji przybliżają historię różnych rodzajów eksperymentów wykonywanych w Auschwitz, dotyczących m.in. masowej sterylizacji kobiet i mężczyzn, badań nad dziedziczeniem prowadzonych przez dr. Josefa Mengele, skutków choroby głodowej, czy testowania nowych leków. Mowa jest także o zabiegach chirurgicznych wykonywanych bez żadnych wskazań medycznych przez lekarzy SS w celu „samoszkolenia”, a także o projekcie pozyskiwania szkieletów ludzkich realizowanym przez dr Augusta Hirtha – powiedziała Agnieszka Juskowiak-Sawicka, kierująca E-learningiem w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Lekcja zawiera fragmenty zeznań i relacji ocalałych więźniów i więźniarek poddawanych eksperymentom, fotografie, dokumenty, a także biogramy sprawców. Wiele miejsca poświęcono temu, w jaki sposób w zbrodniach uczestniczyły uczelnie wyższe czy instytuty badawcze w Trzeciej Rzeszy.

W zakończeniu lekcji czytamy: „Wszyscy lekarze niemieccy przeprowadzający eksperymenty medyczne w obozie Auschwitz gromadzili materiały potrzebne do mających powstać opracowań naukowych. Część z nich posiadała zupełnie niewinną formułę, która może nawet wprowadzić w błąd, sugerując, że badania miały na celu poprawę stanu zdrowia więźniów obozu bądź też służyć ogólnie zapobieganiu niebezpiecznym chorobom. Większość planowanych opracowań naukowych nigdy nie powstała, nie wiadomo więc, do jakich wniosków doszli autorzy. Sposoby ich działania znane są jedynie z relacji więźniów oraz archiwaliów i przynoszą przerażający i nieludzki obraz popełnionych przestępstw. Okazuje się bowiem, że podstawowa zasada w medycynie, jaką jest obrona ludzkiego życia jako wartości największej, dla lekarzy reprezentujących wybitne ośrodki badawcze i uniwersytety Trzeciej Rzeszy była tylko pustym frazesem, kiedy do nauki dołączała zbrodnicza ideologia”.

Lekcja „Zbrodnicza medycyna w KL Auschwitz” jest dostępna w języku polskim i angielskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...