Do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni trafiła ziemia z pól bitewnych. Pochodzi z okolic Góry św. Anny, gdzie podczas III powstania śląskiego toczono bój z niemieckim Freikorpsem. W tych walkach brali udział m.in. marynarze. Ziemia trafiła do muzeum dzięki przedstawicielom gdyńskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, a na pomysł jej przekazania wpadł samorząd województwa opolskiego.
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego oraz 90. rocznicę utworzenia flotylli rzecznych. Łączą się one z postacią kpt. mar. Roberta Oszka. Był to oficer polskiej Marynarki Wojennej i dowódca monitora „Mozyrz” we Flotylli Pińskiej. W 1921 roku wysłano go do Katowic, gdzie miał włączyć się do walki w III powstaniu śląskim. Celem było przyłączenie Górnego Śląska do Polski.
Oszek sformował oddział szturmowy złożony z 67 marynarzy. Żołnierze uczestniczyli w najcięższych walkach, które toczyły się w okolicach Góry św. Anny. 21 maja 1921 roku wraz z innymi powstańcami powstrzymali niemiecki kontratak. Ich odwaga i bohaterstwo zatrzymały natarcie wojsk niemieckich i w dużej mierze zadecydowały o sukcesie powstania.
Aby upamiętnić bohaterskich marynarzy, do Muzeum Marynarki Wojennej trafiła ziemia z pól bitewnych, która pochodzi właśnie z okolic Góry św. Anny. Wszystko dzięki przedstawicielom samorządu województwa opolskiego oraz gdyńskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.
Ziemia będzie przechowywana w szklance od szrapnela (pocisk artyleryjski – dop. red.). Takiej amunicji używali Niemcy podczas walk na Śląsku. Eksponat przekazali muzeum kmdr ppor. Dariusz Demski oraz ppor. rez. Grzegorz Wołoszczak ze Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.