niedziela, 22 grudnia, 2024

Ziemia z pól bitewnych w gdyńskim muzeum

Do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni trafiła ziemia z pól bitewnych. Pochodzi z okolic Góry św. Anny, gdzie podczas III powstania śląskiego toczono bój z niemieckim Freikorpsem. W tych walkach brali udział m.in. marynarze. Ziemia trafiła do muzeum dzięki przedstawicielom gdyńskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, a na pomysł jej przekazania wpadł samorząd województwa opolskiego.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego oraz 90. rocznicę utworzenia flotylli rzecznych. Łączą się one z postacią kpt. mar. Roberta Oszka. Był to oficer polskiej Marynarki Wojennej i dowódca monitora „Mozyrz” we Flotylli Pińskiej. W 1921 roku wysłano go do Katowic, gdzie miał włączyć się do walki w III powstaniu śląskim. Celem było przyłączenie Górnego Śląska do Polski.

Oszek sformował oddział szturmowy złożony z 67 marynarzy. Żołnierze uczestniczyli w najcięższych walkach, które toczyły się w okolicach Góry św. Anny. 21 maja 1921 roku wraz z innymi powstańcami powstrzymali niemiecki kontratak. Ich odwaga i bohaterstwo zatrzymały natarcie wojsk niemieckich i w dużej mierze zadecydowały o sukcesie powstania.

Aby upamiętnić bohaterskich marynarzy, do Muzeum Marynarki Wojennej trafiła ziemia z pól bitewnych, która pochodzi właśnie z okolic Góry św. Anny. Wszystko dzięki przedstawicielom samorządu województwa opolskiego oraz gdyńskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Ziemia będzie przechowywana w szklance od szrapnela (pocisk artyleryjski – dop. red.). Takiej amunicji używali Niemcy podczas walk na Śląsku. Eksponat przekazali muzeum kmdr ppor. Dariusz Demski oraz ppor. rez. Grzegorz Wołoszczak ze Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...