National Museums Scotland otrzymało grant od Arts and Humanities Research Council (AHRC) na przeprowadzenie wartego 1 miliona funtów projektu badawczego badającego, jak zimna wojna prezentowana jest w muzeach Wielkiej Brytanii i całej Europie. Jest to największy grant badawczy, jaki kiedykolwiek przyznano National Museums Scotland.
Trzyletni projekt zatytułowany Materializacja zimnej wojny zakończy się dużą wystawą poświęconą Szkocji i zimnej wojnie. Towarzyszyć jej będzie program edukacyjny, publikacje oraz działania wspierające sektor muzealny w angażowaniu nowych odbiorców.
Trzy dekady po upadku muru berlińskiego, w klimacie międzynarodowych napięć, zimna wojna jest tematem bardziej aktualnym niż kiedykolwiek. Mimo swojej wagi jest to jednak trudna do opowiedzenia w muzeach historia, ponieważ nie eskalowała konfliktu do bezpośredniej konfrontacji. To był impas nuklearny – wojna, która nigdy nie stała się „gorąca”.
Jako tak zwana „wojna wyimaginowana” nie jest reprezentowana w muzeach tak wszechstronnie, jak inne konflikty. Materializacja zimnej wojny przeanalizuje kolekcje i ekspozycje muzealne w Wielkiej Brytanii i Europie obejmując wszystko – od historii wojskowej i społecznej po technologię, sztukę i wzornictwo – aby zrozumieć, w jaki sposób zimna wojna zmaterializowała się w konkretnym kontekście krajowym i dowiedzieć się, jak pokazywana jest w muzeach dzisiaj.
Zimna wojna rzuca znaczący cień na drugą połowę XX wieku, ale nieuchwytność tego okresu geopolitycznego napięcia utrudnia jego oddanie w muzeach. Hojna dotacja otrzymana z AHRC pozwoli nam nawiązać współpracę z partnerami w całej Wielkiej Brytanii i Europie w celu przeprowadzenia dogłębnych badań nad reprezentacją zimnej wojny w zbiorach muzealnych. Efektem tych prac będzie pierwsza wystawa, która opowie pełną historię miejsca Szkocji w tym niezwykłym konflikcie
zapowiada dr Chris Breward, dyrektor National Museums Scotland.
Projekt Materializacja zimnej wojny rozpocznie się 1 października. Głównym badaczem jest dr Sam Alberti, dyrektor ds. zbiorów w National Museums Scotland i profesor Uniwersytetu w Stirling. W działania projektowe zaangażowany będzie także Holger Nehring, profesor współczesnej historii europejskiej na Uniwersytecie Stilirng.
Brytyjskimi organizacjami partnerskimi projektu są Muzea RAF i Imperialne Muzea Wojny, natomiast partnerami zagranicznymi – Norsk Luftfartsmuseum w Bodø w Norwegii oraz Muzeum Aliantów w Berlinie.