17 września Muzeum Nordyckie otworzy wystawę „Paryż Północy” poświęconą pracowni krawieckiej, która w latach 1902-1966 działała w domu towarowym Nordiska Kompaniet (NK). Wystawie towarzyszyć będzie publikacja traktująca o historii mody.
Działająca w sztokholmskim domu towarowym pracownia była wiodącym zakładem krawieckim w Skandynawii w okresie złotej ery haute couture, czyli od przełomu XIX i XX wieku do lat sześćdziesiątych. Ekskluzywne studio ściśle współpracowało z wiodącymi domami mody w Paryżu. Podobnie jak robili to francuscy mistrzowie haute couture, tak i tutaj szyto damskie kreacje na indywidualne zamówienie klientów. Z połączenia wysokiej jakości materiałów i kunsztu krawców powstawała odzież o wyjątkowej trwałości, która inspiruje do dziś.
Wystawa i książka o francuskim krawiectwie NK zostały stworzone we współpracy z dziennikarką modową Susanną Strömquist. Wystawa prezentuje około stu ubrań, z czego połowę stanowią użyczenia od osób prywatnych. Towarzyszące jej zdjęcia i filmy przedstawiają dwa równoległe światy – elegancki salon i tętniącą życiem pracownię krawiecką. Jej kolorowa klientela składała się z członków rodziny królewskiej, pań z tzw. towarzystwa i gwiazd sceny.
Muzeum Nordyckie posiada największą w Skandynawii kolekcję kostiumów, od haute couture po wyroby „domowej roboty”. Od lat 70. XX wieku muzeum zarządzało dużą częścią archiwum NK, w którym znajduje się wiele fotografii z okresu francuskiego krawiectwa damskiego NK. Materiały archiwalne oraz ostatnio zebrane historie i stroje to skarb kulturowo-historyczny, który publicznie pokażemy po raz pierwszy
mówi Sanne Houby-Nielsen, dyrektor Nordic Museum Foundation.