niedziela, 22 grudnia, 2024

Znalezisko w Salonikach – apel Europa Nostra

Kilka lat temu podczas budowy metra w Salonikach odkryto znaleziska archeologiczne pochodzące z okresu od IV do IX wieku. Prace zostały wstrzymane, a dyskusja nad tym, co należy zrobić ze znalezionymi skarbami, nadal trwa.

Zarząd europejskiej federacji stowarzyszeń na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Europy Europa Nostra wezwał wszystkich swoich partnerów, zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim, do połączenia sił w celu walki o pozostawienie ich na miejscu, czyli na stacji metra Venizelos. Zdaniem zarządu jest to jedyne rozwiązanie, które zagwarantuje zachowanie autentyczności tego miejsca.

Znaleziska archeologiczne, które odkryto podczas budowy metra w Salonikach pochodzą z okresu od IV do IX wieku n.e. Saloniki były wówczas jednym z najważniejszych miast cesarstwa rzymsko-bizantyjskiego, o czym świadczy architektoniczne i artystyczne piękno kościołów i mozaik, które już trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Na spotkaniu online, które odbyło się 16 listopada, zarząd Europa Nostra osiągnął jednomyślne porozumienie w sprawie pozostawienia zabytków w miejscu ich znalezienia. Stanowisko to zostało już wyrażone przez Europa Nostra w pismach, które prezes federacji, prof. Hermann Parzinger, przekazał latem najwyższym władzom Grecji.

Członkowie zarządu podkreślają, że planowany proces przenoszenia obiektów prawie na pewno spowoduje ich poważne uszkodzenia. Nie wiadomo także, czym dokładnie miałyby być zastąpione. Zauważają też, że zachowanie autentyczności tych zabytków poprzez konserwację in situ jest warunkiem ewentualnego wpisania ich na listę UNESCO. Wiadomo, że UNESCO wyraźnie wyklucza umieszczenie na liście zabytków, które zostały usunięte, a następnie przeniesione.

Historyczne centrum Salonik często płaciło zbyt wysoką cenę utraty ważnych fragmentów swojej historii w wyniku tragicznych wydarzeń i nowoczesnego rozwoju. Każda strata pozbawiła przyszłe pokolenia ważnych, namacalnych elementów dotyczących ich własnej przeszłości. Dziś nie ma uzasadnienia dla powtórzenia tego samego błędu

podkreślił prof. Paolo Vitti, członek zarządu Europa Nostra i znawca historii architektury antycznej.

Te antyki stanowią część układanki, w której różne elementy są rozrzucone na rozległym terytorium między Wschodem a Zachodem. Zachowanie zabytków na miejscu z pewnością przyczyni się do przyszłych badań i pogłębi wiedzę o historii miasta

dodał.

ŹródłoEuropa Nostra

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...