poniedziałek, 16 maja, 2022

Dziedzictwo UE na wystawie na Cyprze 

8 maja w cypryjskim Limassol otwarto plenerową wystawę fotograficzną „Kulturowe i architektoniczne dziedzictwo Unii Europejskiej”. Jednym z prezentowanych na niej obiektów jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Ekspozycja składa się z 20 fotografii ukazujących wyjątkowe obiekty architektoniczne z państw członkowskich UE i z Ukrainy. Zamysłem jej twórców było uwypuklenie związków między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością poprzez połączenie historycznych i współczesnych elementów architektonicznych, bądź wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań dla promocji kultury i tradycji.

W wydarzeniu udział bierze Ambasada RP w Nikozji, która zgłosiła do projektu fotografię siedziby Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Budynek został zaprojektowany przez Studio Architektoniczne „Kwadrat” z Gdyni i otwarty w 2017 roku. Z powierzchnią przeznaczoną na wystawę stałą wynoszącą ponad 5000 m² Muzeum II Wojny Światowej jest jedną z największych tego typu placówek na świecie.

Wystawa organizowana jest przez Ambasadę Francji w Nikozji w ramach programu kulturalnego francuskiej prezydencji w Radzie UE, we współpracy z cypryjskim oddziałem Instytutu Francuskiego oraz Stowarzyszeniem Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej EUNIC.

Do 11 maja ekspozycja prezentowana była w Limassol. Stąd została przeniesiona do Pafos (12 maja – 6 czerwca), a później trafi do Nikozji (7-28 czerwca) oraz Larnaki (29 czerwca – 7 lipca).

Źródłoserwis RP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora