wtorek, 24 grudnia, 2024

𝐎𝐫𝐢𝐞𝐧𝐭 𝐰 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐦 𝐳𝐰𝐢𝐞𝐫𝐜𝐢𝐚𝐝𝐥𝐞

𝐙𝐚𝐩𝐫𝐚𝐬𝐳𝐚𝐦𝐲 𝐧𝐚 𝐳𝐰𝐢𝐞𝐝𝐳𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐰𝐲𝐬𝐭𝐚𝐰𝐲 „𝐎𝐫𝐢𝐞𝐧𝐭 𝐰 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐦 𝐳𝐰𝐢𝐞𝐫𝐜𝐢𝐚𝐝𝐥𝐞 – 𝐰𝐩ł𝐲𝐰𝐲 𝐭𝐮𝐫𝐞𝐜𝐤𝐢𝐞 𝐧𝐚 𝐤𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫ę 𝐬𝐚𝐫𝐦𝐚𝐜𝐤ą”, zorganizowanej w roku Jubileuszowym 50-lecia Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

Ciechanowskie muzeum w swej nazwie i w działaniach badawczych nawiązuje do historii polskiego sarmatyzmu, kulturowości i tradycji szlacheckiej, które w znacznym stopniu ukształtowane zostały pod wpływem kultury Orientu. Przypadający w tym roku jubileusz 50-lecia muzeum, zbiega się ze 100-leciem proklamowania Republiki Tureckiej i 100. rocznicą podpisania Traktatu Przyjaźni pomiędzy Polską a Turcją i stał się impulsem do powstania tej wystawy. Na ekspozycji zobaczą Państwo zabytki będące dowodem wysokiej kultury artystycznej Turków, z którymi nie tylko przez lata walczyliśmy, ale którzy byli dla nas także inspiracją do rozwoju własnej kultury. Na wystawie podjęliśmy się przedstawienia procesu przenikania się kultur: wpływy na stroje szlacheckie, zapożyczenia językowe, tematy orientalne występujące w polskim malarstwie, obyczajach, a także na części uzbrojenia. Wpływy te zobrazowują przygotowane prezentacje multimedialne i eksponaty wypożyczone od ponad 20 instytucji i prywatnych kolekcjonerów. Na wystawie zostały także udostępnione zdjęcia z wystawy tureckiej z Pałacu Topkapi. Fotografie eksponują kaftany tureckie i przedmioty ze skarbca sułtana. W salach znajdują się także m.in. namiot turecki, tkaniny, pasy kontuszowe, żupany, buty, grafiki, portrety, czy elementy serwisu sułtańskiego, broń, a także rysunki z kolekcji króla Stanisława Augusta.

Kurator wystawy: Nina Matczak

Konsultanci wystawy: dr Beata Biedrońska-Słota, Rafał M. Makarewicz

MECENAS WYSTAWY ORLEN S.A.

Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

Wystawa czynna do 31 stycznia 2024 r.

Zabytki na wystawę wypożyczyli /Artefacts for the exhibition were borrowed from

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Muzeum Diecezjalne w Płocku, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, The National Museum in Poznań, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Regionalne w Pułtusku, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Warszawy, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Zamek w Oporowie, Zakład Narodowy im. Ossolińskich / Ossolineum, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Zamek Królewski w Warszawie, Łódzkie Centrum Filmowe, Topkapi Palace -Istanbul, Turkey, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie – współpraca, Stadnina Koni Krasne – współpraca

Andrzej Kołdera (Muzeum Kultury Szlacheckiej Dwór Kopytowa),

Krzysztof Ledwoń (Częstochowa),

Jerzy Hendzlik (Częstochowa)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...