sobota, 5 kwietnia, 2025

𝘼𝙡𝙚𝙜𝙤𝙧𝙞𝙖 𝙁𝙞𝙡𝙤𝙯𝙤𝙛𝙞𝙞

𝘼𝙡𝙚𝙜𝙤𝙧𝙞𝙖 𝙁𝙞𝙡𝙤𝙯𝙤𝙛𝙞𝙞 wróciła na swoje miejsce. Przybywajcie, by ją podziwiać na sklepieniu Biblioteki Króla!

Duże tondo (o ponad dwumetrowej średnicy) było w bardzo złym stanie po ponad sześćdziesięciu latach od poprzedniej konserwacji. Podłoże uległo znacznej degradacji przez wielokrotne przeciekanie wody i zakwaszenie płótna stosowaną dawniej do jego konsolidacji masą z kalafonią i woskiem. Powstały w nim znaczne ubytki i wykruszenia, które trzeba było uzupełnić przed ponownym naklejeniem obrazu na nowe płótno.
Ustabilizowanie podłoża pozwoliło na przeprowadzenie napraw w obrębie zaprawy i warstw malarskich, również uszkodzonych na znacznych obszarach. Po usunięciu pociemniałego werniksu, przemalowań i zmienionych retuszy oraz wykonaniu rekonstrukcji barwnych udało się przywrócić kompozycji malarskiej jej artystyczną wartość. Historyczne krosno obrazu jest unikatem w zbiorach muzeum, pochodzi z XVII wieku i aby je zachować, trzeba było zastosować specjalną konstrukcję wzmacniającą.
𝘼𝙡𝙚𝙜𝙤𝙧𝙞𝙖 𝙁𝙞𝙡𝙤𝙯𝙤𝙛𝙞𝙞 wraz z drugim tondem z 𝘼𝙡𝙚𝙜𝙤𝙧𝙞𝙖̨ 𝙏𝙚𝙤𝙡𝙤𝙜𝙞𝙞 oraz szesnastoma medalionami z portretami uczonych i filozofów stanowią unikalną dekorację jednego z najstarszych wnętrz pałacu, Biblioteki Króla. Są częścią przemyślanego programu artystycznego, powstałego w latach 80. XVII wieku. Oba tonda przypisywane są artyście, który odegrał niepoślednią rolę w zdobieniu apartamentów królewskich – był nim Claude Callot.

Wyniki prac badawczych prowadzonych równolegle z zabiegami konserwatorskimi pozwolą na dalsze analizy cech warsztatu Claude’a Callota, w porównaniu z innymi dziełami Biblioteki Króla.

Prace konserwatorskie i restauratorskie prowadzone były przez Krystynę Teresę Borkowską z udziałem Joanny Rączkowskiej-Urbaniak i Agnieszki Kalbarczyk.

Nadzór konserwatorski ze strony Muzeum i koordynacja prac badawczych: dr Elżbieta Modzelewska.

Cały wystrój sklepienia Biblioteki Króla poddawany był pracom konserwatorskim i restauratorskim od 2021 roku, m.in. dzięki środkom z dotacji MKiDN. Umieszczenie 𝘼𝙡𝙚𝙜𝙤𝙧𝙞𝙞 𝙁𝙞𝙡𝙤𝙯𝙤𝙛𝙞𝙞 i dwóch niewielkich medalionów z wizerunkami Kopernika i Ptolemeusza oraz Homera i Owidiusza zakończyło ten proces w grudniu 2023 roku.

Zdjęcia wykonane przez Marcina Wielgo pokazują emocjonujący proces przenoszenia i umieszczania wielkiego tonda na sklepieniu Biblioteki Króla.

tekst: dr Elżbieta Modzelewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...

Martwa natura

Wielokrotnie nagradzana, przetłumaczona na siedemnaście języków, poruszają...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...