Odwiedź ulubione muzeum, nagraj krótki filmik, wrzuć go do sieci i wygraj indywidualne zwiedzanie wybranej instytucji wraz z przewodnikiem i grupą przyjaciół! Na zwycięzców ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu konkursu czeka też sprzęt elektroniczny do tworzenia własnych wideo. Celem akcji #100SekundWMuzeum jest zachęcenie młodych ludzi do zwiedzania muzeów, poznawania historii i kultury.
Poprzez tę akcję MKDNiS chce pokazać, że dzisiejsze muzea to instytucje atrakcyjne, multimedialne i poprzez nowoczesne technologie w pełni przygotowane na to, by przyjąć młodego człowieka i wprowadzić go w fascynujący świat kultury.
– Eksponowane w muzeach fascynujące dzieła sztuki, świadectwa naszej historii prezentowane w bardzo atrakcyjny sposób i wsparte nowymi technologiami, docierają do coraz większego grona odbiorców, przyciągają młodych ludzi, budzą emocje i zainteresowanie kulturą – mówi minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński. – Dzisiaj chcemy, aby to właśnie młodzi odbiorcy opowiedzieli nam o tym, jakie wrażenia wywołuje w nich wizyta w muzeum, czego tam poszukują, co zwraca ich uwagę. Poprzez konkurs i zachęcenie do nagrania wideo zapraszamy młodych ludzi do wyjątkowego świata sztuki. Wpiszcie muzeum w swój plan!
MKDNiS zachęca młodych ludzi, by skorzystali z oferty tworzonej „Sieci nowoczesnych muzeów“. Składa się na nią ponad 200 instytucji w całej Polsce – działających lub nowo powstających, poświęconych przede wszystkim polskiej historii, takich jak Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Historii Polski w Warszawie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie czy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.
Na szczególną uwagę z pewnością zasługuje nasz narodowy skarb – „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz cała wspaniała kolekcja Czartoryskich eksponowana w nowo wyremontowanym Muzeum Książąt Czartoryskich – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Miłośnicy sztuki antycznej mają do dyspozycji zaaranżowaną na nowo Galerię Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie i zbliżoną tematycznie galerię w krakowskim Arsenale – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Wyjątkowym połączeniem historii ze zbiorami sztuki są rezydencje królewskie – nie tylko Zamek Królewski w Warszawie czy Zamek Królewski na Wawelu, ale również siedziby muzeów w Sandomierzu, Lublinie czy Malborku.
Część muzeów tworzących „Sieć nowoczesnych muzeów” stanowią muzea martyrologiczne i miejsca pamięci opowiadające o bolesnej historii Polski i świata. Ze względu na charakter tych miejsc przypominamy o zachowaniu należytego szacunku i przestrzegania regulaminu dotyczącego używania sprzętu elektronicznego (w tym nagrywania i robienia zdjęć).
Jury będzie oceniać nagrane smartfonem i przesłane przez uczestników około półtoraminutowe (umowne 100 sekund) wideo. Filmik powinien przedstawiać emocje i wrażenia z obejrzanych wystaw w polskim lub związanym z Polską zagranicznym muzeum. Konkursowa praca nie musi dotyczyć jedynie muzealnych wnętrz, może również prezentować np. ogrody lub parki stanowiące nieodłączną część niektórych muzeów.
Wideo należy przesłać na adres e-mailowy 100sekundwmuzeum@kulturaisport.gov.pl oraz umieścić go na swoim profilu w mediach społecznościowych dodając hashtag #100SekundWMuzeum.
Zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca jako nagrodę otrzymają dla siebie i rodziny lub grupy przyjaciół (łącznie do 10 osób) możliwość indywidualnego zwiedzania muzeum wybranego z listy umieszczonej na podstronie akcji: https://www.gov.pl/web/kulturaisport/sto-sekund-w-muzeum. Laureatom podziwiającym wystawy będzie towarzyszył w roli przewodnika kurator danej placówki. Ponadto zwycięzca konkursu otrzyma kamerę sportową GOPRO HERO8 Black. Z kolei uczestnik, którzy zajmie drugie miejsce, oprócz indywidualnego zwiedzania otrzyma również gimbala marki DJI OSMO Mobile 4. Trzecie miejsce nagrodzone będzie gimbalem marki DJI OSMO Mobile 4.