środa, 22 stycznia, 2025

11 listopada we Wrocławiu – co, gdzie, kiedy?

Na paradzie, w Zajezdni, na koniach, tańcząc na łyżwach lub na pl. Wolności, maszerując, słuchając muzyki lub szukając wyciszenia w zoo… – Narodowe Święto Niepodległości można celebrować we Wrocławiu na różne sposoby. Poniżej zestawienie możliwości i propozycji.

11 LISTOPADA
Radosna Parada Niepodległości

Ruszy o godz. 10 z pl. Wolności, a gdy dotrze na plac przed Centrum Historii Zajezdnia, będzie można odśpiewać wspólnie hymn (godz. 12) i obejrzeć pokaz grupy tanecznej Wrocław (godz. 13). Swoje wdzięki zaprezentuje też ponad sto mażoretek z pięciu grup (m.in. Prima ze Świdnicy, Mari Mar z Góry, Fart z Jaworzyny Śląskiej). W Paradzie nie zabraknie też Piłsudskiego w zabytkowym pojeździe z epoki, wreszcie atrakcją okaże się z pewnością V Niepodległościowe Spotkanie Klasycznych Pojazdów(w godz. 14-17).Goście Zajezdni będą też mogli bezpłatnie (tylko 11 listopada) odwiedzić wystawy „Wrocław 1945–2016” oraz „Odra most. Odra granica”.

WrocWalk Marathon 2022

WrocWalk Marathon 2022, pierwszy w Polsce spacer na medal, to rodzinne wydarzenie polegające na kolekcjonowaniu pieczątek podczas poznawania najbardziej interesujących punktów miasta. W wydarzeniu weźmie udział dwa tysiące osób, a większość atrakcji ulokowano w okolicy Rynku.

Garść informacji: meta i wręczanie medali uczestnikom – w godz. 10-19, pręgierz; unikalna bryczka „z Józefem Piłsudskim” – w godz. 12-14, pręgierz; Potańcówka Niepodległości, namiot Ekosystemu, żużlowcy Betard Sparty i Szczepciobus, w godz. 10-16, pl. Wolności; sportowa strefa Straży Miejskiej, Panthers Wrocław i MCS-u, w godz. 10-16, Wyspa Słodowa; inscenizacja historyczna IPN-u, w godz. 10-16, północna pierzeja Rynku.

Potańcówka Niepodległości

Jedna z atrakcji towarzyszących WrocWalk Marathonowi.  Odbędzie się tradycyjnie na pl. Wolności pod Narodowym Forum Muzyki – od godz. 10.30 (wtedy spod NFM-u wyrusza Radosna Parada Niepodległości) do 16. Z głośników popłyną krajowe szlagiery i hity, czyli polska muzyka, która łączy pokolenia. Całość poprowadzi DJ Ewelina Gra, dobrze znana uczestnikom letnich potańcówek. 

W pobliżu potańcówki staną strefa gastro i punkt informacyjny Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, w którym uczestnicy zabawy i WrocWalkMarathonu będą mogli otrzymać wrocławskie pamiątki oraz zaznaczyć na mapie swoje miejsce zamieszkania.

Wyścigi konne na Partynicach – zakończenie sezonu

Siedem gonitw, w tym pięć w obsadzie międzynarodowej, 59 zgłoszonych koni, jeźdźcy z Polski, Czech i Szwecji – tak wygląda program ostatniego dnia sezonu na Partynicach (ul. Zwycięska 2). Mityng rozpocznie się o godz. 10.30, start pierwszej gonitwy przewidziano pół godziny później, natomiast międzynarodowa gonitwa o Nagrodę Zamknięcia Sezonu rozpocznie się o 14.30. Wyścigom towarzyszyć będą atrakcje dodatkowe dla najmłodszych: przejażdżki na kucykach oraz zawody „hobby horse”. Wstęp na wyścigi bezpłatny.

wROCK for Freedom – grają Lady Pank i Kombii

Na scenie Hali Stulecia, w ramach cyklu wROCK for Freedom, wystąpią legendy polskiego rocka. Założony w 1982 roku zespół Lady Pank od początku istnienia święci triumfy na krajowej scenie muzycznej. Liczba hitów, jakie stworzyli Borysewicz i Panasewicz z zespołem, świadczy o niegasnącej sławie i ponadczasowości ekipy. Przeboje: „Mniej niż zero”, „Kryzysowa narzeczona”, „Tańcz głupia, tańcz”, „Mała Lady Punk”, „Zamki na piasku”, „Zawsze tam, gdzie ty”, „Sztuka latania”, „Wciąż bardziej obcy”, „Vademecum skauta”, „Zostawcie Titanica”, „Marchewkowe pole”, „Tacy sami”, „Na co komu dziś” czy „Stacja Warszawa” na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej i wychowały już dwa pokolenia słuchaczy.

KOMBII to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych zespołów polskiej sceny muzycznej. Charakterystyczny wokal Grzegorza Skawińskiego przyciąga tłumy na plenerowe koncerty, a wrażenie robi też zawsze oprawa multimedialna. Ze sceny wybrzmiewają m.in. takie hity jak: „Słodkiego miłego życia”, „Black and white”, „Nasze rendez-vous”, czy „Pokolenie”.

Wydarzenie w godz. 17-21. Bilety od 65 złotych. Organizator: wrockfest.pl. Bilety dostępna na platformie ebilet.

Na łyżwach

Otwarte będą lodowiska Wrocławskiego Centrum Treningowego Spartan przy ul. Spiskiej i Wejherowskiej – od godz. 8 do 22. Obowiązuje cennik weekendowy. Pozostałe obiekty Spartana: pływalnia, siłownie, fitness, korty tenisowe również pozostają czynne.

A może zoo

Wrocławskie zoo jest czynne przez 365 dni w roku, a w jego pawilonach o każdej porze roku jest lato. Kolejki są dużo krótsze niż w wakacje, a na wybiegach pokazują się częściej takie zwierzęta jak pantery śnieżne, które w miesiącach letnich chowają się przez całe dnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by odwiedzić najmłodszych mieszkańców: nowego warana Cakara, nową antylopę bongo o imieniu Misiek, małe kotiki Alfiego i Nahlę, czy też tegoroczne renifery i zebrę. Wrocławianie mogą kupić kartę roczną za 60 zł w ramach programu Nasz Wrocław Max i zwiedzać zoo na preferencyjnych warunkach.


12-13 LISTOPADA
Podnoszenie ciężarów przy Racławickiej

Nazajutrz po Narodowym Święcie Niepodległości, 12 listopada (sobota), odbędzie się we Wrocławiu, w hali przy ul. Racławickiej, Memoriał im. Aleksandra Machowskiego w podnoszeniu ciężarów. W godz. 10.30-15 start młodzików, juniorek i juniorów. O godz. 15 uroczyste otwarcie połączone z obchodami 60-lecia sekcji ciężarowej WKS-u. A jest to sekcja, która dała Wrocławiowi dwóch medalistów olimpijskich: Mieczysława Nowaka (Tokio 1964 – brąz) i Marka Gołąba (Meksyk 1968 – brąz). W godz. 15.30-18 start kobiet i mężczyzn. Wstęp wolny. Parking na obiekcie płatny – 10 zł na czas trwania zawodów.     

Przejazdy ogórkiem, ale też ekologia

Centrum Historii Zajezdnia zaprasza też w weekend. 12 listopada (sobota) w programie m.in. wystawy, spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską dotyczące książki dla dzieci „Ciocia Jadzia w PRL-u” (sobota, godz. 12), warsztaty z robienia na drutach, prelekcja o ekologii, wreszcie przejazd zabytkowym autobusem jelcz 043, tzw. ogórkiem (w godz. 11, 13, 15 i 17). Z kolei w niedzielę (13 listopada) Bajkowe Poranki dla dzieci (godz. 10) czy zwiedzanie wystawy głównej z przewodnikiem (w godz. 14-15.30). Dodatkowe atrakcje to fotobudka i strefa plastyczna.

Śląsk kontra Legia i 75 lat pięknej historii

Niedziela to także prestiżowy pojedynek w ramach 17. kolejki PKO Ekstraklasy Śląsk – Legia Warszawa (Tarczyński Arena, godz. 17.30). A przy tej okazji obchody jubileuszowe 75-lecia klubu, który w latach 1977 i 2012 sięgał po tytuł mistrza Polski.

W 1946 roku do Wrocławia przeniosła się z Przemyśla Oficerska Szkoła Saperów, przy której powstał klub sportowy Pionier. Rok później do stolicy Dolnego Śląska przywędrowała Oficerska Szkoła Piechoty nr 1 wraz ze swoim klubem o nazwie Podchorążak. Dokładna data syntezy tych drużyn nie jest znana, ale to właśnie wtedy, z połączenia Pioniera i Podchorążaka, powstał WKS. Hej Śląsk!

Udanego weekendu!

ŹródłoUM Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...