8 października Muzeum Narodowe w Kielcach świętowało swoje 112 urodziny.
Założycielem muzeum było Polskie Towarzystwo Krajoznawcze – organizacja, której celem było upowszechnianie wiedzy z dziedziny geografii, antropologii, archeologii i historii sztuki, a także opieka nad zabytkami i pamiątkami historycznymi. W 1908 roku działacze kieleckiego oddziału PTK założyli muzeum, które później przyjęło nazwę Muzeum Świętokrzyskiego. Jego pierwszym kustoszem został filolog klasyczny i weteran powstania styczniowego Tadeusz Szymon Włoszek.
Pierwsze wpisy do inwentarza Muzeum PTK pojawiły się na początku października 1908. Były to „Okaz drzewa skamieniałego z Miedzianej Góry” i „Staszyca popiersie żelaz. odnalezione w Białogonie, bronzowane w Kielcach w 1906 i przeznaczone na pomnik do ogrodu miejsk.”.
W 1971 roku Muzeum Świętokrzyskie przeniosło się do przekazanego mu przez Wojewódzką Radę Narodową dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. 18 września 1971 roku dokonano uroczystego otwarcia dwóch ekspozycji: „IX wieków Kielc” oraz „Ekspozycji wnętrz zabytkowych”.
W 1975 roku Muzeum Świętokrzyskiemu nadano rangę Muzeum Narodowego.
Obecnie placówka ma pięć oddziałów: Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Muzeum Dialogu Kultur oraz Muzeum Archeologiczne w Wiślicy.